30 yıl boyunca savaştı

16 Aralık 2022 Cuma - 21:30

Bilal Karakuş (Ali Haydar Dêrsim)

Bilal Karakuş (Ali Haydar Dêrsim)

  • Her mücadele yılı başlı başına bir romana konu olacak 30 yıllık devrimci mücadelesi boyunca durup dinlenmeden çalıştı, görevden göreve koştu, fedai militan ruhla her daim dönem görevlerini başarıya ulaştırma çizgisini esas aldı.
  • Yaşamı, savaşı ve katılımıyla kararlı bir militan, şehitler çizgisinin sadık bir takipçisi, Dêrsim halkına layık onurlu bir evlat olmayı başardı. Sayısız eylemde fedai ve öncü olarak yer aldı; birçok kez yaralanmasına rağmen asla geri adım atmadı. 

HPG, Bilal Karakuş’un (Ali Haydar Dêrsim) şehit düştüğünü duyurdu

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, Dêrsim halkının yiğit evladı, PKK’nin öncü militanı ve cesur gerilla komutanı Ali Haydar Dêrsim'in (Bilal Karakuş / Dêrsim) 17 Temmuz'da şehadete ulaştığı bildirildi.

BİM, 30 yıl boyunca dur durak bilmeden, Kurdistan dağlarından Türkiye dağlarına her alanda büyük bir inanç, yüksek fedakârlık ve çelikten iradeyle mücadele eden komutanın ailesine, Dêrsim halkına ve tüm Kurdistanlılara başsağlığı diledi. BİM, Ali Haydar Dêrsim ile ilgili bilgiler de paylaştı. Bazı bölümleri şöyle:

Mücadeleye bağlı çevrede büyüdü

Dêrsim direniş geleneğine güçlü bir şekilde bağlı olan, emeğiyle geçinen bir ailede dünyaya geldi. Mücadele çizgisine bağlı bir çevre ve ailede büyümesi, erken yaşlardan itibaren sömürgeci Türk devletini tanımasını ve devrimci mücadele içerisinde yer almasını sağladı. Seyîd Rızaların, Elîşêrlerin, Zarife ve Besêlerin direniş ve mücadele hikayelerini dinleyerek büyüdü. Sömürgeci Türk devletine karşı büyük bir öfke duydu. Örgütlü bir halk mücadelesi olmadan asla zafere ulaşılamayacağı gerçeğini bilerek, erkenden etkili ve doğru mücadele zeminine katılmanın arayışı içerisinde oldu. PKK’yi yakından takip ederek, Önder Apo’nun yaktığı özgürlük ateşinin, özgür gelecek hayalini gerçekleştireceğine bütün kalbiyle inandı. Faşist ve sömürgeci Türk devletinin Dêrsim’de gerçekleştirdiği soykırım saldırılarının taze acısını her zaman yüreğinde taşıyarak, halkının çektiği acıları bir ömür boyunca sürdüreceği devrimci mücadelesinin mayası haline getirdi.