30 yıl sonra Lice’de aynı ateş

Lice'de yangın

Lice'de yangın

  • 90’lı yıllarda köy yakma taburlarıyla ateşe verilen Lice’de kundakçı devlet yine iş başında. Bir ayda çıkan 5 yangında yüzlerce hektarlık ormanlık alan küle döndü.

İşgalci Türk devleti, Bakûre Kurdistan’da askeri operasyonlarını aralıksız sürdürürken, orman yangınları tam bir özel savaş uygulaması olarak devreye koyuluyor. Lice’de bir ayda aynı alanda 5 yangın çıktı. Mardin, Şırnak ve Hakkari köylerinde de eşzamanlı çıkan yangınlarla halk göçe zorlanıyor.

Hakkari ve Şırnak’ta ağaç kesimi ile Kurdistan toprakları ormansızlaştırılırken kesilen ağaçlar korucuların elinde ranta dönüşüyor. Açılan alanlara kale ve kuleler yapılarak bir yandan kirli savaş tahkim ediliyor, diğer yandan madenci ve petrolcü şirketler bundan nemalanıyor.

Yangınların her yaz sistematik olarak yaşanması da bu politikanın açık bir göstergesi.

 

 

Bir ayda 5 yangın

Son olarak üç gün önce Lice’nin Gom, Entax ve Bamitnî köylerinde yangın çıktı. Bir ay içerisinde 5 yangının çıktığı ilçede, yangınların üçü bu köyden. Önceki gün sabah saatlerinde başlayan yangın gece geç saatlere kadar devam etti. Geç müdahale edilmesi sebebiyle evlere ulaşan yangın iki evi küle çevirirken, yüzlere hektarlık alan ise yok oldu. Ağaçların ve hayvanların büyük zarar gördüğü yangından köylüler ise şans eseri kurtuldu.

Yangının çıktığı bölgede köylüler, Ekoloji kurumları ve hukukçular gazetemize konuştu.