32 yıl sonra tahliye oldu

Yaşar Kırmızı

Yaşar Kırmızı

  • Genç yaşta girdiği cezaevinden 32 yıl sonra tahliye olan Yaşar Kırmızı, zılgıtlarla karşıladı. 

Riha’da 28 Ekim 1992'de gözaltına alınan ve çıkarıldığı Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi’nce (DGM) “Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak” iddiasıyla müebbet hapis cezası verilen Yaşar Kırmızı (56) Karakoçan K1 Tipi Kapalı Cezaevi’nden tahliye oldu. Kırmızı, 32 yıllık tutsaklığı süresinde Amed, Dîlok, Bolu, Xarpêt’teki cezaevlerinde tutuldu.

Kırmızı’yı 16 Ağustos’ta tahliye olan 30 yıllık tutsak Musa Şanak ile yakınları ve çok sayıda arkadaşı karşıladı. Kırmızı, cezaevi kapısında zılgıt ve alkışlarla selamlandı. Karşılamanın ardından memleketi Riha’nin Serêkaniyê (Ceylanpınar) ilçesine gitmek için yola çıktı. ELAZIĞ

 

* * *

Tutsakların eylemi 86. günde

Türk cezaevlerindeki PKK ve PAJK'lı tutsakların, "Abdullah Öcalan'a Özgürlük, Kürt Sorununa Çözüm" kampanyası kapsamında 27 Kasım'da başlattığı dönüşümlü açlık grevi, 86. gününde. Tutsaklar, 31 Mart seçimlerine kadar eylemlerini sürdüreceklerini, sonrasında adım atılmaması halinde yeni bir aşamaya geçeceklerini duyurmuştu. Tutsak yakınları öncülüğündeki Adalet Nöbeti de 8 kentte devam ediyor. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.