Abya Yala’dan Rojava’ya

Kültür/Sanat Haberleri —

Rojda Dendara

Rojda Dendara

  • Rojava Devrimi'nin öncüleri kadınlar ile kendini tanımak ve sanatsal birikimini paylaşmak için Brezilya’dan Rojava’ya giden dansçı Rojda Dendara, "Abya Yala halkına Rojava Devrimi'ni paylaşmak ve tanıtmak istiyorum" dedi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın fikirleri öncülüğünde yürütülen mücadelenin eseri olan Rojava Devrimi, sadece o bölge halkını değil dünyanın her yerinde özgürlük sevdalısı olan herkesi etkiledi. Dünyanın birçok ülkesinden çok sayıda enternasyonalist savaşçı da Kuzey-Doğu Suriye'deki Halk Koruma Birlikleri (YPG), Enternasyonalist Özgürlük Taburu ve Kadın Koruma Birlikleri (YPJ) saflarına katıldı ve DAİŞ’e karşı mücadele etti, ediyor. Yine çok kişi Rojava'ya giderek devrime hizmet sundu. Brezilya'nın São Paulo kentinden balerin ve oyuncu Rojda Dendara, devrim sevgisinden dolayı Rojava’ya taşındı ve arayış yolculuğuna burada başladı. Jinha'dan Ebîr Muhamed'e konuşan Dendara, Rojava Devrimi'nden çok etkilendiğini söyledi.

Balerin ve tiyatrocuyum

Araştırmacı özelliğine dikkat çeken Dendara, "Balerinim ve aynı zamanda dışavurumcu dans ve tiyatro yapıyorum. Brezilya’dayken 2017 yılında 2. Dünya Savaşı'nda savaşan Rus kadınlarını araştırıyordum. Bir aktör arkadaşım ‘Neden Kürt kadınlarını araştırmıyorsun?’ diye sordu. O zamanlar Rojava Devrimi hakkında hiçbir şey bilmiyordum. Bir dergide Rojava'da kadın devrimini ve YPJ güçlerinin DAİŞ'e karşı mücadelesini okumuştum. Rojava’ya beni en çok çeken demokrasi ve federalizmdi. Bu temelde Kurdistan geneli ve Rojava mücadelesini araştırmaya başladım" diye vurguladı.

'Gücümü kadınlardan aldım'

Demokratik ulus sistemini ve kadın mücadelesini tanımak istediğini dile getiren Dendara, “Kendi kendime eğitim ve örgütlenme üzerine kapsamlı araştırmalar yaptım. İki oyuncu arkadaşımla birlikte iki yıl boyunca Rojava Devrimi’ni araştırdık ve birlikte bir oyun senaryosu yazıp oluşturduk. O oyunun sonucu ve güncel eleştiriler de iyiydi ama Covid-19 durumu nedeniyle bir süre ara vermek gerekti. Çalışmalarımız devam ediyordu ve ben gücümü Rojavalı kadınlardan aldım. Bu temelde kadın devrimine daha yakın olmak ve kendimi daha iyi anlamak için Rojava Kurdistan'a gitmeye karar verdim" diye belirtti.

Rojava’da halk tiyatrosu

Rojava'da devrime hizmet eden bir dans ve tiyatro inşa etme hedefine odaklanan Dendara, sözlerine şöyle devam etti: "Bir yıl önce kültür sanat alanında çalışmak için Rojava'ya geldim. Rojava halkıyla farklı bir dilde tiyatro oluşturmak için halk tiyatrosu ve halk oyunlarını paylaşmaya ve tanıtmaya çalışıyorum. Aslında halk danslarını çağdaş danslarla birleştirmek istiyorum. Rojava için folklor klipleri oluşturmak için Pargîn’de çalışıyoruz. Hayatımda birkaç farklı kültür tanıdım, dansın ortasında onlarla Kurdistan'ın karışımını yapmaya çalışıyorum. Bu kesinlikle ülkelerin kültürlerini birbirine yaklaştırmak için iyi bir adım."

Rojava kültürü...

Brezilya kültürünün kapitalist sistem tarafından birçok saldırıya maruz kaldığını söyleyen Dendara, “Rojava'ya geldim, gözlemim derinleşti, birçok şeyi yakından tanıdım ve kendimi tanımaya çalıştım. Daha fazlasını öğrenme ihtiyacı hissediyorum, amacım kişiliğimi tanımak, geliştirmek ve sonra evime yani Abya Yala’ya dönmek. Abya Yala halkına Rojava Devrimi'ni paylaşmak ve tanıtmak istiyorum. Brezilya kültürü dünyadan etkilenmiş ve birçok saldırıya uğramış. Bu yüzden Rojava Kurdistan'daki kültürden öğrendiklerimizi, çalışma yollarını ülkeme götürmek ve orada canlandırmak istiyorum” dedi.

'PKK Destanı'nda yer aldım'

Rojava'da yer aldığı çalışma ve projeler hakkında bilgi veren Dendara, "Brezilya tiyatrosuna yakın olan tiyatro oyununun birçok özelliği ve yöntemi var, özellikle birlikte alternatif bir tiyatro yaratmaya çalışmak, bana çok yakındı. Elbette sistemlerden uzak bir tiyatro yaratmak istiyoruz, aynı zamanda kültürlerimiz arasında da öğrenmek istediğim bazı farklılıklar var. Elbette Kürt kültürü zengindir ve bu temelden başarılı projeler çıkacaktır. Kültür sanatta yerini alan genç kadınlara dans eğitimi verdim. Ayrıca etkileyici danslar yarattığım ‘PKK Destanı’ müzik videosunda yer aldım. Belki bazı zorluklar vardı çünkü onların üzerinde dans etme şeklim yeni, farklıydı, bu yüzden genç kadınları eğitmem gerekiyordu. Ayrıca klip, modern dans, halk oyunları vb. birçok projede Evdalê Zeynikê tiyatrosunda yer aldım.”

Herkes tanımalı

Rojava'daki deneyiminin çok zengin olduğunu, herkesin bu devrimi bilmesi gerektiğine dikkat çeken Dendara, geleceğe yönelik çok farklı projeleri olduğuna işaret etti. Rojda Dendara, "Rojava'da olmaktan dolayı çok mutluyum. Kadınlar büyük bir mücadele vermişler, cinsiyetçi ve ataerkil bilinci ortadan kaldırmak için canla başla çalışıyorlar ve bu sadece bir teori değil, yeryüzünde görülen bir pratik. Temennim bu mücadeleyi sadece Brezilya halkının değil, herkesin Rojava Kurdistan Devrimi'ni tanımasıdır. Rojava Kurdistan'da gerçek sevgiyi ve değerli yaklaşımları hissettim. Rojava’daki kadın mücadelesi, kadın bilimi ve şeceresinin gelişimi içinde anlamlı ve değerli bir iz oluşturdu” diye kaydetti. QAMISLO

Rojda Dendara'nın Videosu

https://www.youtube.com/watch?v=pXzps5ABn4U&t=36s

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.