Almanya'da Koronavirüsü enfeksiyonlarında güncel durum

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

15 Ekim 2020 Perşembe - 23:00

Almanya Kürdistanlı Topluluklar Konfederasyonu KON-MED'in istemi üzerine bu yazımda Almanya’da Covid pandemisi ile ilgili son durumu işliyorum. 

Almanya Kürdistanlı Topluluklar Konfederasyonu KON-MED'in istemi üzerine bu yazımda Almanya’da Covid pandemisi ile ilgili son durumu işliyorum. 

Şimdiye kadar Almanya'da 322 bini aşkın insanın yakalandığı ve neredeyse 10 bin insanın hayatını kaybettiği Coronavirüsü vakalarında son haftalarda ciddi bir artış söz konusudur. Temmuz ayında günlük yeni vaka sayısı 300-400 iken, şu an günlük olarak ortalama 4000 yeni enfeksiyon tespit edilmektedir. Bununla birlikte tedbirler de genişletilmektedir. Önlemler ise Almanya'nın federatif yapısından kaynaklı her eyalette aynı değildir. Şehirler ve bölgeler bazında da farklılıklar olabilir. 

Şimdiye kadar maske zorunluluğu topluma taşıma araçları (tren, otobüs vb), dükkanlar ve kitle trafiğinin yaşandığı işyerleri (banka, postane vb) için geçerliydi. Maske zorunluluğunu ihlal eden kişileri 50 Euro'dan başlayarak 250 Euro'ya kadar para cezası beklemektedir. 
Bir ilde vaka sayısının 100 bin kişi başına 50'yi geçmesi durumunda ek önlemler alınmaktadır. Bu kapsamda özellikle bazı büyük şehirler çarşı merkezlerinde ve yoğun kitle trafiğinin olduğu yerlerde maske kullanımını zorunlu hale getirmiştir. Buralarda maskeyi sırf dükkanlara girerken değil, dışarıda gezerken de kullanmak gerekiyor. Lokanta, bar ve kafeteryaların kapanış saatleri de bu kapsamda yeniden düzenlenerek erkene alınmaktadır.
 
Cezai işlemler de genişletilmiştir. 
Lokantalarda, kafeteryalarda ve barlarda - ister dışarıda, ister içeride oturun - kimlik bilgileriniz istenmektedir. Orada bir kişide (başka müşteri, garson, aşçı vb) coronavirüsü enfeksiyonu tespit edilmesi durumunda sağlık dairesi bu listeleri alıp aynı esnada orada olan kişileri arayacak ve yapılması gerekenler konusunda bilgi verecektir. İstenilen bilgiler yanlış paylaşılması halinde 250 Euro'ya kadar para cezası kesilmektedir. 

Toplu etkinlikler konusunda da yeni düzenlemeler söz konusudur. Vaka sayısının 100 bin kişi başına 50'yi geçmesi durumunda farklı ailelerden/evlerden ev dışındaki buluşmalarda kişi sayısı sınırlandırılmıştır. Salonlarda yapılan etkinlikler için de sayı bazında kısıtlamalara gidilmiştir. 
Siyasetçiler ve özellikle de sağlıkçılar düğün, nişan, doğum günü vb özel etkinliklerin ertelenmesi çağrısı yapmaktadır. 

Almanya şimdiye kadar pandemiyi diğer ülkelere göre daha iyi atlattı. Bunu korumak gerekir. Coronavirüsüne karşı ne ilaç ne aşı bulunmuş değildir. Ondan dolayı önlemler konusunda hep birlikte sorumluluk almamız gerekecek: maske, hijyen, mesafe ve havalandırma birlikte uygulanmaya konulduğunda enfeksiyon riskini önemli oranda azaltabiliriz. 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.