Anoreksiya nervoza I

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

  • Yeme bozuklukları uzmanların tam olarak nedenini saptayamadığı karmaşık rahatsızlıklardır. Buna aile geçmişi, sosyal faktörler ve kişilik özellikleri sebep olabilir.

Anoreksiya nervoza bir yeme bozukluğudur. Anoreksiyalı insanlarda aşırı bir kilo alma korkusu vardır. Yediklerini çok ciddi şekilde kısıtlarlar ve böylelikle tehlikeli boyuta varacak şekile zayıflayabilirler.

Anoreksiya hastalığı genelde diyet yapmayla başlamaktadır. Bu sonradan kontrolden çıkmış bir hal alabilir. Anoreksiyalı hastalarda beden imgesi çarpıktır. Hastalar sürekli yemeği (negatif anlamda), kiloyu ve diyeti, yani yemekten kaçmayı düşünürler. Herkes hastalara çok zayıf olduklarını söylemelerinin aksine onlar kendilerini şişman görürler. 

Hastalık genellikle gençlik yıllarında başlamaktadır ve kadınlarda erkeklerden daha sık görülmektedir. 

Yeme bozuklukları uzmanların tam olarak nedenini saptayamadığı karmaşık rahatsızlıklardır. Buna aile geçmişi, sosyal faktörler ve kişilik özellikleri sebep olabilir. Ailesinde anoreksiya vb yeme bozuklukları olan insanlar daha meyilliler. Bedeninin sürekli kontrol altında tutulmasını gerektiren bir iş veya spor (bale, mankenlik, jimnastik) yapan kişilerde anoreksiya hastalığı daha sık görülmektedir. Her zaman mükemmel olmaya çalışan, asla yeterince iyi hissetmeyen veya çok fazla endişe duyan insanlarda da anoreksiya tehlikesi yüksektir. Boşanma, taşınma, okul değiştirme, sevdiği bir insanı kaybetme gibi stres dolu yaşamsal olaylar da anoreksiya olasılığını arttırabilir. 

Anoreksiya hem bedeni hem de zihni etkilemektedir. Anoreksiyalı kişiler çoğunlukla bir problemleri olduğunu şiddetle reddederler. Yaptıklarını görmez veya buna inanmazlar. 

Anoreksiyaya meyilli olanların kişilik özellikleri: Özgüven sorunu, düşük özsaygı, diğerlerini memnun etme ihtiyacı, mükemmeliyetçilik, sorunlarla / çatışmalarla başa çıkmada zorlanma, öfke, üzüntü veya korku gibi negatif duygularını anlatmada zorlanma, kontrollü olma ihtiyacı, dikkat çekme ihtiyacı, aileden ayrılmada veya bağımsız olmada zorlanma, kimlik problemleri / kim olduğu ve hayatını nasıl yönlendirmesi gerektiğinden emin olamama, büyümekle veya cinsel olarak gelişmekle (ergenlikteki bedensel değişimler dahil) ilgili korku, ailenin yüksek beklentileri. 

Haftaya da hastalığın belirtilerini, tehlikelerini ve tedavi olanaklarını işleyeceğim. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.