‘Ben mutlu gideceğim, kimse üzülmesin' 

Dosya Haberleri —

29 Mart 2022 Salı - 20:00

Lorenzo Orsetti

Lorenzo Orsetti

  • Baxoz Hamlesi’nde şehit düşen Lorenzo Orsetti'nin (Tekoşer Piling), yoldaşı Xelîl anlattı: “Rojava Devrimi halkların ve ezilenlerin devrimi. Lorenzo olmasaydı hikaye daha az renkli ve farklı olurdu. Cesareti, iradesi ve bağlılığıyla dünyayı daha iyi bir yer haline getirdi.”
  • Orsetti'nin yoldaşı Rosa: “Geçmişte savaşa giden İtalyan partizanlar, ‘niçin, ne amaçla ve kimler için’ savaştıklarına dair, miras olarak gelecek nesile mektup bırakırlarmış. Lorenzo da bu devrimci geleneğe sadıktı. Şehit düşmeden önce yazdığı mektubunda, 'Ben mutlu gideceğim, kimse üzülmesin' demişti.’’

BARIŞ BALSEÇER

Demokratik Suriye Güçleri (QSD), DAİŞ çetelerine karşı Cizre Fırtınası’nı 11 Eylül 2018 tarihinde başlatmış, 24 Mart 2019 tarihinde Baxoz Hamlesi’yle DAİŞ’in Suriye’deki varlığına tarihi bir mücadele ile son vermişti. Türk devleti destekli DAİŞ çetelerine karşı Rojava’da verilen savaşın son hamlesi olan Baxoz Hamlesi’nde tarihler 18 Mart’ı gösterdiğinde, Tekoşina Anarşist üyesi ve TİKKO savaşçısı Lorenzo Orsetti (Tekoşer Piling) şehit düştü. 

Lorenzo ile aynı gün DAİŞ çetelerine karşı savaşan bir diğer isim ise enternasyonalist Xelîl’di. Almanya’da doğup büyüyen Xelîl, ilk gençlik yıllarından bu yana aktif mücadele içerisinde yer alıyor. 37 yaşındaki Xelîl, “Post-otonomistlerin çocuğuyum” diyerek, G20 eylemlerinin kendisinde ciddi değişimler yarattığının da altını çiziyor. “Eylemler sonrasındaki analiz ve siyasi gelişme eksikliğini görüp, Avrupa'daki sistem karşıtı güçlerin genel olarak zayıfladığını düşündüm” diyen Xelîl, böylelikle yeni mücadele biçimleri, yöntemlerini araştırmaya ve dahil olmaya yöneldiğini belirtiyor. 20 yıllık devrimci Xelîl, Lorenzo’nun devrimci karakterini, enternasyonal mücadelenin önemini ve Rojava’daki devrimi Yeni Özgür Politikaya anlattı. 

Enternasyonalist devrimci Xelîl...

Rojava’da, Lorenzo ile birlikte dünyanın karabasanı DAİŞ’e karşı mücadele eden Xelîl, Kürtlerle ilk temasının büyüdüğü şehirde başladığını söylüyor. “Büyüdüğüm şehirde Kürt hareketiyle uzun bir işbirliği tarihi var” diyen Xelîl, post-otonomcu paradigmadaki değişim öncesinde de belirli eylemlerde karşılıklı desteklerinin söz konusu olduğunu ifade ediyor. Xelîl, devamında, “Son yıllarda ortak mücadelemiz ve dayanışmamız daha da güçlendi. Rojava'ya gitmeden önce ortak siyasi çalışma, ortak eğitimler düzenlemiştik” diyor.

İki yoldaş

2018 yılının başlarında, yönünü Rojava’ya çeviren Xelîl, Dêrazor, Serêkaniyê, Til Temir ve Baxoz devrimci hamlelerine katılıyor. Xelîl, “Rojava'daki devrim niteliğindeki gelişmeler ve parçası olmama izin verilen 3 yıl, olaylara yeni bir gözle bakmamı ve analiz etmemi sağladı. Bununla birlikte yeni yollarla mücadele etme gücü elde ettim” diyor. Xelîl, kendisi gibi enternasyonalist bir savaşçı olan ve ismini tarihe direnişiyle yazdıran Lorenzo’nun kaldığı yerin yan köyde olduğunu ve o zamanlar, TKP-ML-TİKKO enternasyonal biriminde yer aldığını söylüyor.

Mücadelenin bilinci vardı

"Yapılarımız, birbirini ziyaret ettiğinde görüşürdük” diyen Xelîl, Lorenzo’yu şu sözlerle aktarıyor: “İnsan bazen kendisini ideolojik teorilerle durmadan yıkayan insanlarla karşılaşır. Bunların boş sözler olduğu hissine kapılır. Bu kişilerin içlerinde yaşayan bir güç olmadığını hisseder. Lorenzo öyle değildi, yüreğini bu işe koyan biriydi. Ne yaptığını, neden Rojava’da olduğunu bilen biriydi. Lorenzo’nun Rojava'daki halkların özgürlüğü için geldiği çok netti.”