Botan 1987 albümünün hikayesi...

Dosya Haberleri —

Botan 1987 albümü

Botan 1987 albümü

  • ‘Botan 1987’ albümünün hikayesini Kürt sanatçı Xelîl Xemgin'den dinledik. Mahsum Korkmaz'ın şehadetinin ardından Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın kendilerine bir mektup gönderdiğini dile getiren Xelîl Xemgin, "Agit yeni bir kuşağın temsilcisidir. Siz ne yapabilirsiniz?' Biz arayışa girdik ve Koma Berxwedan sanatçıları olarak Agit arkadaş için özel bir kaset yapma kararı aldık" dedi.
  • Albümün çok etkili olduğunu anlatan Xemgin, "Bir gün biz Neuss'tayız. Mizgîn arkadaş telefon açtı. Duisburg derneğine gelmemizi istedi. Mizgîn bizi güler bir yüz ve moralle karşıladı.  'Ne oldu' dedik. 'Başkan bize selam göndermiş. Demiş ki: 'Çok iyi bir albüm hazırlamışsınız. En iyi şekilde dağıtımını yapın.' O zaman çok mutlu olduk" ifadelerini kullandı.

    ***

“Halkımızın kahramanı ve çağdaş kılıcı”

“Partimiz ve halkımızın kahraman önderlerinden Mahsum Korkmaz-Agit yoldaşı, 28 Mart'ın alaca şafağında, halkımızın yüce kurtuluş bayrağını dalgalandırıp hain düşman pusularını aşarken şehit vermiş bulunuyoruz. Agit yoldaşı tanımak ve anlamak gerekir. Agit yoldaş şirin, Agit yoldaş cesur, Agit yoldaş fedakar insan!

Agit yoldaş, yüzyıllardır halkımızın bağrına, bilincine ve yüreğine saplanmış hain bıçağın çıkartılıp, düşmanın beynine ve yüreğine saplanmasının gereğine inanmış, bunu sonsuz bir çabayla kişiliğinde somutlaştırmıştır.

15 Ağustos Devrimci Atılımı, büyük karlı dağlar aşılarak, günlerce aç kalınarak, aylarca yürünerek ve sonsuz propaganda ve ikna gücü kullanılarak gerçekleştirilmiştir.

15 Ağustos sabır, fedakarlık, bilinç ve cesaretten oluşan büyük bir direniş örneğidir.

Düşman, onu katletmekle Agit yoldaştan kurtulduğunu sanıp buna sevinebilir. Ama gerçeğin bu olduğuna kim inanabilir?

Agit yoldaş halkımızın kahramanı ve çağdaş kılıcıdır.

And içtik, şehitlere sözümüz var! Kurulması gereken örgütler kurulacak, verilmesi gereken savaşlar verilecek, kazanılması gereken zaferler mutlaka kazanılacaktır.”

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan

FİRAZ BARAN

Kürt halkının efsanesi, 15 Ağustos Atılımı'nın komutanı Komutan Agit, Gabar dağında 28 Mart 1986 akşamı şehit düşer. Gerillacılığın Kurdistan dağlarında gelişmesinin temellerini atan komutan Agit’in şahadeti başta Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan olmak üzere tüm PKK yapısını ve Kurdistan halkını derinden etkiler. Binlerce çocuğa Agit ismi verilir, çok sayıda çîrok ve stranın kahramanı olur. Öcalan her yıl onun anısına konuşmalar yapar, gerilla adaylarına sürekli Komutan Agit’i örnek gösterir. Komutan’ın şehit düşmesinin ardından Öcalan, Hunerkom sanatçılarına da özel bir mektup gönderir. Öcalan'ın yazdıklarından çok etkilenen Koma Berxwedan üyeleri Komutan Agit için özel bir albüm hazırlığına girişir. Uzun süren çalışmalar ve büyük emekler sonucunda oluşan "1987 Botan" albümü grubun en etkili çalışmalarından biri olur. "Botan 1987" albümünde yer alan eserleri Şehit Mizgîn (Gurbet Aydın), Xelîl Xemgîn, Seyîdxan ve Serdar seslendirse de albümün hazırlığını büyük oranda Xelîl Xemgîn ve Şehîd Mizgîn üstlenir. Xelîl Xemgîn ile albümün hazırlanma sürecini, o günlerin atmosferini ve albümün etkilerini konuştuk.