‘Bu isyan bitmeyecek’

9 Mart 2022 Çarşamba - 17:35

İstanbul feminist gece yürüyüşü

İstanbul feminist gece yürüyüşü

  • Türkiye’de 8 Mart dolayısıyla İstabul, Ankara, İzmir başta olmak üzere birçok ilde Feminist Gece Yürüyüşü düzenlendi. Tüm engellemelere rağmen kadınlar barikatlar yıka yıka yürüdü.

İstanbul’da savaşa, yoksulluğa, erkek devlet şiddetine karşı 8 Mart Dünya Kadınlar gününde düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü’nde buluşan binlerce kadın, “Bu isyan bitmeyecek” dedi.

İstanbul’da 20’ncisi düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü, “Feminist bir dünya kurmadan bitmeyecek bu isyan” şiarıyla yürüyen kadınlar Taksim’de buluştu. Valiliğin tüm yasak ve engellemelerine rağmen büyük bir mücadeleyle yürüyen kadınlar, “Bu isyan bitmeyecek”, “Jin jiyan azadi”, “İnadına isyan, inadına özgürlük”, “Erkek adalet değil, gerçek adalet”, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” sloganlarını attı. Yürüyüşte katledilen kadınlar ve Aysel Tuğluk şahsında hasta tutsakların durumu da gündeme geldi. Kadınlar Aysel Tuğluk’un serbest bırakılmasını istedi.

.
İstanbul

Rengarenk kıyafetler giyen kadınlar yürüyüşte, düdük ve renkli flamaları ile sık sık "Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz" diyerek itaat etmeyeceklerini haykırdı. 

.
İstanbul

Kadınlar adına yapılan basın açıklamasında 20 yıl önce feminist yürüyüşe nasıl başlandığı hatırlatılarak şöyle denildi: “20 yıl önce Taksim Mis Sokak’ta bir grup feminist bir araya gelerek savaş çıkaran devlet başkanlarının hepsi erkek tesadüf mü dedik ve ilk feminist gece yürüyüşünü başlattık. Bugün bu gece, 8 Mart 2022’de yine erkeklerin çıkardığı savaşın ve yoksulluğun gölgesinde on binlerce kadın bir aradayız feminist bir dünya kurmadan bitmeyecek bu isyan diyoruz. 

Açıklama sonrası kadınlar meşale yaktı ve “Tayyip İstifa” sloganları atarak, şarkılar, zılgıtlar eşliğinde halay çekip, dans etti.