Çekdar'ın yaşamı mücadeleydi

Dosya Haberleri —

2 Kasım 2022 Çarşamba - 20:00

Çekdar Canfeda Med

Çekdar Canfeda Med

Türk devletinin işgal saldırılarında Metîna'da şehit düşen Çekdar Canfeda Med’i arkadaşlarından dinledik...

  • Çekdar, çocukluktan gençliğe adım attığı yılları İstanbul'da geçirir. Okul dışındaki zamanlarında tekstil atölyesinde çalışan Çekdar Canfeda, 1996 yılında şehit düşen amcasının yaşadıklarını dinledikçe gerillaya katılmak ister. Çocukluktan itibaren Kürt Özgürlük Mücadelesi artık onun için yaşamın kendisi olur. 
  • Çekdar'ı anlatan arkadaşı Miraç Baran: "Mücadele onun için yaşamın bir parçası değildi. Yaşam onun için mücadeleydi. Çekdar, sürekli yoldaşlarına bağlılığı ve fedakarlığı ile bilinen biriydi ve onlar gibi yaşamayı kendine tek hedef seçmişti. Zaten bu şekilde yaşadı ve yine bu şekilde yıldızlara yoldaş oldu."
  • Çekdar'ın kararlı duruşuna dikkat çeken arkadaşı Erdal Botan: "Sivil yaşamında sessiz, içine kapanık iken, katılımdan sonra konuşkan, esprili, morali biri olmuştu. Kapitalist modernite kişiliğine karşı öfkeli olduğu kadar, klasik Kürt kişiliğine karşı da tepkiliydi. Önderlik paradigmasını yaşamsallaştırmak esas iddiasıydı."

ERDOĞAN ZAMUR

Çekdar Canfeda Med 12 Ağustos 2022 günü Metina'da Türk ordusuna karşı savaşarak şehit düştü. Çekdar Canfeda Med için Avrupa’nın birçok kentinde anma etkinlikleri düzenledi. Avrupa'da gençlik çalışmalarında yer alan ardından gerillaya katılan Çekdar Canfeda Med’i arkadaşları gazetemize anlattı.

Sisteme ilk öfke

Çekdar Canfeda, 25 Mart 1998 yılında Adana’nın Seyhan ilçesinde dünyaya gelir. Kimlikteki adı Enver'dir ancak o her zaman ailenin verdiği isimle yani Çekdar ile tanınır. İsmini teyzesi, “Bu isim ona yakışacak, o bu ismi taşıyacak” diyerek verir. İlkokul beşinci sınıfa kadar Adana Seyhan’da ailesi ile birlikte yaşayan Çekdar Canfeda, İstanbul’un Beyoğlu ilçesine bağlı Hacı Ahmet Mahallesi'ne göç eder. Hacı Ahmet, Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı bir mahalle olarak da bilinir. İlk İstanbul’a geldiklerinde komşu oldukları daha sonra uzun süre arkadaşlık ettiği Enes Eser, o dönemi şöyle anlatıyor. “Çekdarlar İstanbul’a ilk geldiklerinde bizim komşumuzdu. Okula gitmeyi sevmezdik. Okulda faşist öğretmenler vardı. Biz de kaçar mahallenin yanında bulunan mezarlıktaki ağaçların içine gider oynardık. Ağaçların üstünde kendimize ev yapmıştık. Gidip orada oyun oynuyorduk. Bir gün yine okulda kaçıp oyun oynadığımız yere gittiğimizde belediyenin bizim evi yıktığını gördük. Sisteme karşı ilk isyanımız bu olaydan sonra gelişti.” 

Varlığı cesaret verirdi

Çekdar Canfeda, gerek çocukluk hayatında, gerek gençliğinde gerekse de mücadele yaşamında fedakarlıklarıyla tanınır. Mahalledeki Beyaz Tülbentli annelerle çok iyi ilişkileri vardır. Hangi annenin bir şeye ihtiyacı olsa yardıma koşan ilk Çekdar olur. Bu tavrından ve Kürt mücadelesine olan yaklaşımlarından dolayı küçük yaşına rağmen mahallede sözü dinlenilen biri olur. Çekdar’ın kuzeni Tekin, o sürece şu sözlerle anlatıyor: “Yaşadığımız mahalle Kürtlerin yoğunluğuyla bilinse de Türk mafya/uyuşturucu baronu olan ailelerin de yaşadığı bir yerdi. Bu çetelerin çocukları, ailelerinden aldıkları güçle kendilerinden güçsüzlere saldırmayı, kendilerine iş edinmiş gibi sürekli saldırgan tavırlarla bulaşırdı bizlere. Hiç unutmam, İstanbul’a ilk geldiği seneydi. Bir gün yine bu çetelerin çocukları tarafından Hacı Ahmet Parkı'nda saldırıya uğramıştım. Sayıları benden fazla olduğu için dayak yemiştim. O sıra evden beni gören Çekdar’ın öyle bir koşusu vardı ki o koşusunda beni kurtulacağını hissettim. Kötü günlerde işini, gücünü hatta ailesini bırakıp dostlarının yanında olan biriydi. Çoğu zaman bir yerlerde yürürken dahi yanımızda Çekdar’ın varlığıyla aldığımız cesareti hatırlarım.”

Çocuk yaşta gerilla olmak ister

Çekdar, çocukluktan gençliğe adım attığı yılları Hacı Ahmet’te geçirir. Okul dışındaki zamanlarında tekstil atölyesinde çalışan Çekdar Canfeda, her ne kadar Kürt Özgürlük Mücadelesi'ne küçüklüğünden beri sempati duysa da gençlik yıllarında mücadeleye daha aktif katılır. Çekdar Canfeda daha dünyaya gelmeden amcası Ferhan Botan (Kamuran Çelik) 1992 yılında mücadeleye katılır. Amcası Botan, 3 Ağustos 1996 yılında Haftani’nin Vacip Tepesinde şehit düşer. Çekdar Canfeda, amcası aile içinde hep anlatıldığı için küçük yaşta itibaren mücadeleden etkilenir ve amcasının intikamını almak için gerillaya katılmak ister.