Çocuklarda Covid-19

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

7 Mayıs 2020 Perşembe - 13:04

Çocuklara dönük yapılan araştırmaların büyük bir bölümünde bu grubun yeni tip Koronavirüs enfeksiyonuna yetişkinler ile karşılaştırıldığında daha az yakalandığı görülmektedir. Bazı araştırmalar Koronavirüsün çocuklara bulaşma riskinin yetişkinlere göre düşük olduğunu göstermektedir. Koronavirüsü enfeksiyonuna yakalanmış bir yetişkin ile aynı evde yaşayan çocuklara evdeki diğer yetişkinlere nazaran virüsün pek bulaşmadığı görülmektedir. Şimdiye kadar elde edilen veriler çocuklarda hastalık belirtilerinin fazla görülmediğini, hatta çoğu zaman hiç bir belirtileri olmadığını göstermektedir. Ağır vakalar çocuklarda çok az yaşanmaktadır. Bu vakalar daha çok bebekleri ve küçük yaştaki çocukları kapsamaktadır. Ölümler de çok nadiren görülmektedir.   

Araştırmalardan bahsederken araştırma süresinin kısa bir süreyi kapsadığını, kullanılabilen / elde edilen verilerin henüz yeterli olmadığını ve pandeminin yayılmaya devam ettiğinin altını çizmek isterim.

Çocukların ve gençlerin Koronavirüsün toplumda yayılmasındaki rolü konusunda henüz net bilgiye ulaşılmamış olsa da yazıyı hazırladığım bu günlerde çocukların bu noktada önemli bir rol oynadığı görülmektedir. SARS-CoV-2 isimli Koronavirüsün bulaşıcılığı zaten yüksektir. Çocuklarda belirtilerin az veya hiç görülmemesi de gözönüne getirildiğinde virüsün yayılması noktasında çocukların rolü kendisini göstermektedir.

Almanya’da ikinci haftasına giren ve toplu taşıma araçları ile dükkanları kapsayan maske zorunluluğu kapsamında bana sıkça sorulan bir konu düzenlemenin çocuklara ilişkin geçerliliğidir. Üyesi olduğum Alman Çocuk ve Gençlik Tıp Topluluğu (DGKJ) bu konuda şöyle bir tavsiyede bulunmaktadır:

İlkokul yaşından itibaren çocuklar maske kullanabilirler. Daha küçük çocuklar da maske taşıyabilirler, ama zorlanma olmamalıdır. Ebeveynler çocukları ikna etmeye çalışabilir. Maskenin rengi ve üzerindeki semboller, maske takmanın çocuklara çekici gelmesi açısından yardımcı olabilir. Risk grubuna giren çocukların ise yaştan bağımsız olarak mümkünse maske taşımaları önerilmektedir. Kronik akciğer veya kalp hastalığı olan çocuklar için mutlaka çocuk doktoruna danışılmalıdır. Bu grupta maske sağlığa ciddi anlamda zarar verebilir.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.