Covid-19 kısıtlamalarının gevşetilmesi ve önlemler

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

14 Mayıs 2020 Perşembe - 11:14

Dünyanın birçok ülkesinde Koronavirüsü pandemisinden kaynaklı ciddi kısıtlamalar getirildi. Bunlar son haftalarda kısmen gevşetildi. Pandemin başlangıcından beri halkımızı konu hakkında bilgilendirmeye çalışan ve Avrupa’nın farklı ülkelerinden 35 hekimi kapsayan KCDK-E sağlık komitesi bu konuda bir açıklama yaparak önemli uyarılarda bulundu. Bu hafta birlikte kaleme aldığımız açıklamayı sizinle paylaşıyorum.

Almanya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde Covid-19 kaynaklı kısıtlamaların gevşetilmesinden sonra enfeksiyon sayılarında ciddi bir artış görülmektedir. Bu vesileyle enfeksiyonları önleme konusunda bazı uyarıları tekrarlama gereği duyuyoruz.

Almanya’da dükkanlarda ve toplu taşıma araçlarında maske taşıma üç haftadır zorunlu hale getirildi. Ancak maskenin kullanılması tek başına virüsün buluşmasını engellemiyor. Önemli olan insanlar arasında yeterince (1,5-2 metre) mesafenin olmasıdır.

Maske ve mesafe dışında alınması gereken önlemler:

– Ellerin düzenli olarak sabun ile yıkanması veya dezenfektanlar ile temizlenmesi,

– El vermeden selamlaşma,

– Dirseğin içine öksürülmesi / hapşırılması,

– Oturma odasının ve yatak odalarının düzenli havalandırılması,

– Lavaboların düzenli temizliği,

– Çarşaf ve yastık yüzlerinin düzenli temizliği,

– Kapı kolları, masa üstü, cep telefonları, anahtarlık vb yerlerin düzenli temizlenmesi,

Önümüzdeki günlerde derneklerimiz ve ibadet yerlerimiz de ülkelerdeki düzenlemelere uygun bir şekilde tekrar halkın hizmetine girecektir. Halkımızın kurumlara ilgisini takdir ediyoruz. Bizim için elzem olan halkımızın sağlığı açısından yukarıdaki uyarıların da dikkate alınmasını rica ediyoruz. Ki belediyelere bağlı Korona kriz masaları bu süreci yakından takip edecektir. Kurumlarımızın her konuda olduğu gibi bu konuda da örnek olması mücadelemizin gereğidir.

Korona pandemisi bitmiş değil, virüs hala yayılmaktadır. Şimdi önemli olan ikinci bir dalganın – ki bu hepimizi çok daha ağır vuracaktır – önlenmesidir.

Halkımızın son haftalarda gösterdiği duyarlılığı sürdüreceğine inanıyoruz. Bu süreci fiziksel mesafeyi koruyarak dayanışma ve birlik içinde atlatacağız.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.