Dededen toruna direniş bayrağını düşürmediler 

Dosya Haberleri —

26 Ağustos 2022 Cuma - 20:00

Ata ailesinin şehitleri

Ata ailesinin şehitleri

  • OPCW önünde adalet nöbetini sürdüren Xoşnav Ata’nın ailesinden şimdiye kadar 7 kişi Kürdistan Özgürlük Mücadelesi uğruna şehit düştü. Dededen toruna her biri bir diğerinden etkilenerek özgürlük kervanına koştu.  

DENİZ YILDIZ 

Türkiye'nin Medya Savunma Alanları'na yönelik kimyasal saldırılarına karşı sessizliğini koruyan uluslarası kurumlara tepkiler devam ediyor. Türkiye'nin kimyasal silahlı saldırılarında yeğenleri Mihriban Ata (Jînda Gabar) ile Gülperin Ata'yı (Binevş Agal) kaybeden Xoşnav Ata'nın tek kişilik eylemi sürüyor.

Xoşnav Ata, 5 Ağustos 2022 tarihinde Hollanda’nın Lahey kentindeki OPCW binası önünde adalet talebiyle eyleme başladı. Katledilen yeğenleri Mihriban ile Gülperin Ata için Adalet Nöbeti'nde olan Xoşnav Ata’yla yeğenlerinin hikayelerini öğrenmek için görüştüğümüzde başka hikayelere de tanıklık ediyoruz. Sadece Mihriban ve Gülperin Ata değil Xoşnav Ata’nın babası Abdo Ata (Kale Diljar), kardeşleri Mehmet Şirin Ata (Kemal) ile Welat Ata (Kawa), kızı Hevîdar Ata (Bêritan Deniz) ve bir diğer yeğeni Emine Dinç’in (Beritan Gap) de Kürt Özgürlük Mücadelesi'nde şehit olduklarını öğreniyoruz. Ata ailesinden şimdiye kadar her biri bir diğerinden etkilenerek, Özgürlük Mücadelesin’e katılarak ölümsüzleşen 7 kişi var.  

Abdo Ata (Kale Diljar), Mehmet Şirin Ata (Kemal), Welat Ata (Kawa)

Baba Abdo Ata

Baba Abdo Ata dengbêj ve aydın bir kişiliğe sahip, yurtsever biridir. 65 yaşında şehit düşer. Çocuğu Xoşnav Ata, babasını şu sözlerle anlatıyor: “Dengbêjdi. Bilge bir insandı. Rahmetli babam sürekli hasta düştüğünde ‘kötü bir ölümden korkuyorum. Keşke Allah bana bir fırsat verseydi, işgalciler çatışsaydık da ülkem için canımı verseydim’ diyordu. 1990 yılında 3-4 gerilla bizim köye misafirliğe geldiler. Silahını alıp, arkadaşlara ‘ben savaşmadan siz çıkmayın. Ben savaşacağım işgalcilerin dikkatini dağıtacağım. Siz de kendinizi kurtarın. Ben bu yaşımdan sonra yaşasam ne olacak yaşamasam ne olacak’ demiş. Ancak düşman köy etrafına geniş çember kurmuştu. O ve üç arkadaş birlikte şehit düştüler. Tabi arkadaşları aynı yerde şehit olmadılar. Arkadaşlar çıkacakları sırada çembere takılıyor ve onlarda orada şehit düşüyorlar.” 

Kızıltepe yolu üzerinde Dehşik köyünde bunların yaşandığını söylüyor Xoşnav Ata, ve ekliyor: “Babamın hem tecrübesi vardı hem de coğrafyayı tanıyordu. Bu köy şu an yıkılmış ve köyde de kimse yaşamıyor.” 

Mehmet Şirin Ata

Babasının şehadete uğramadan önce çocuğu Mehmet Şirin Ata’yı giydirip eline silah vererek PKK’ye verdiğini belirten Xoşnav Ata, “Mehmet Şirin 1990 yılında katılıyor. Babamın şahadetinden sonra Mehmet Şirin’de 1991 yılında Mardin’de bir çatışmada şehit düştü. Cenazesi yok. Arkadaşlarıyla birlikte yakıldığı söylendi bize. Mardin Stewrê’de şehit düşüyorlar” diye ifade ediyor. 

Welat Ata

Welat Ata da henüz 14-15 yaşlarındadır. Ancak özgürlük aşkından dolayı daha çok erken yaşta 1993 yılında PKK’ye katılmıştır. PKK içindeki kalması uzun sürmez. Katılım sağladığı yılın Eylül ayında Kızıltepe Pikan’da şehit düşer. Ve henüz çocuk yaşlarda şehitlik mertebesine ulaşır.