Diktatör olsa ceza verilirdi!

Ceza

Ceza

  • Amed'de lise öğrencisi Yusuf S.'ye "Diktatör Erdoğan" sözü gerekçe gösterilerek hapis cezası verildi.

Birçok yargılamada "hakaret olarak değerlendirilemez" yönünde verilen karara rağmen "Diktatör Erdoğan" sözü gerekçe gösterilen lise öğrencisi Yusuf S.'ye hapis cezası verildi. 

Amed'de liseli Yusuf S.'ye "Diktatör Erdoğan" sözü gerekçe gösterilerek "Cumhurbaşkanına hakaret" iddiasıyla hapis cezası verildi. Daha önce gazeteciler Orhan Şahin ve Başak Günsever, Büro Emekçileri Sendikası Çorum Şube Başkanı Ertuğrul Alper, CHP’li Canan Kaftancıoğlu, Eskişehir Anadolu Üniversitesi öğrencileri Uğurcan Taş, Doğuş Yavuz, Yusuf Sami Özten ve Çağla Safyürek, söz konusu ifade nedeniyle yargılanmış ve beraat etmişti. Ancak lise öğrencisi Yusuf S.'nin yargılandığı davada ceza çıktı. 

İlk celsede karar

Yusuf S. hakkında 8 Aralık 2022’de "Cumhurbaşkanına hakaret" iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Soruşturmaya, Yusuf S.'ye ait olduğu belirtilen sanal medya hesabından "Diktatör Erdoğan ve yandaşlarını gönderdikten sana bu ülkeye en yakışacak Selahattin Demirtaş'ı başa getireceğiz. Uyuşturucu baronu Süleyman Soylu’yu da gönderdikten sonra hiçbir sorun kalmaz" ifadeleriyle yapılan paylaşım gerekçe gösterildi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının 22 Ocak 2024'te hazırladığı iddianameyi kabul eden Diyarbakır 2. Çocuk Mahkemesi, jet hızıyla yargılama yaparak ilk celsede karar verdi. Davanın 7 Mayıs'ta görülen duruşmasına Yusuf S., avukatı Yakup Demir ile birlikte katıldı. Yusuf S., suçlamayı kabul etmedi.

AYM'ye rağmen sanal devriye

Avukat Yakup Demir ise Anayasa Mahkemesi (AYM) kararlarına işaret ederek, "Suçlamanın dayanağı olarak gösterilen deliller kolluk tarafından sanal devriye ile herhangi bir mahkeme kararı olmaksızın hukuka aykırı olarak ele geçirilmiştir. Müvekkilin savunmasında da belirttiği gibi Twitter hesabı bulunmamaktadır. Her ne kadar kollukça bu Twitter hesabından paylaşılan fotoğraflarda müvekkilin fotoğrafı olması nedeniyle paylaşımları müvekkilin yaptığı tespiti yapılmış ise de herhangi bir şahıs da müvekkil adına hesap açıp müvekkilin fotoğraflarını paylaşabilir” diye konuştu.  “Diktatör” ifadesinin hakaret suçunun unsurlarını oluşturmadığını, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu dile getiren Demir, müvekkilinin beraatını istedi. 

Bir yıl hapis cezası

Mahkeme, Yusuf S.’ye 1 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme, cezada indirime giderek hapis cezasını 7 ay 23 güne düşürdü. AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.