Emine ana çağırıyor

Dosya Haberleri —

Emine Şenyaşar

Emine Şenyaşar

Tam üç yıldır sıcak soğuk demeden, gözleri ve sağlığı pahasına adalet arayan Emine Şenyaşar ile konuştuk...

  • Urfa Adliyesi'nin önünde tam 846 gün adalet nöbeti tuttu Emine ana. Bu süreçte gözleri bozuldu, dizlerinden ameliyat oldu, acısı dudaklarını çatlattı. Ama o durmadı, Adalet Nöbeti'ni Ankara'ya, tam da Adalet Bakanlığı'nın önüne taşıdı. Emine ana, "Adalet bu kapıların arkasına gizlenmiş, bulamıyoruz" diyor.
  • 24 Mayıs'ta Adalet Bakanlığı önünde bir eylem olacak. Emine ana, şu çağrıyı yapıyor: "Tüm insanlar gelsin istiyoruz. Nasıl Wan'da toplandılar, öyle bizim yanımıza da gelsinler. Hep birlikte mücadele olursa çözüm olur." DEM Parti Milletvekili Ferit Şenyaşar da, "Bir muhatap bulamıyoruz, eylemimizi büyüteceğiz" diyor.

GÜLCAN DERELİ

Bir toplumu, bir insanı, bir düzeni en temelde ne çürütür? Adaletini ve vicdanını yitiren her toplum, her insan ve her düzen çürür. Bazı olaylar ve insanlar işte bu çürümenin aynası olur; adaletsizlik ve vicdansızlık kapısını çalınca yerinde oturamaz olur. Emine Şenyaşar işte ülkedeki bu çürümenin bir aynası... Onun gözleri, sesi, dudağını çatlatan acısı, artık onu taşımakta zorlanan ayakları... Sadece bunların aynası değil bizzat adalet ve vicdanın taşıyıcısı. Ancak bu yük onun gözlerine, ayaklarına mal oluyor. İşte Emine ana bu yüküne tüm toplumun el atmasını istiyor.

Acısı onu evde oturamaz hale getirince Urfa Adliyesi önünde oturma eylemine başladı. Bazı zamanlar sıcaklığın 50 dereceyi bulduğu kızgın güneşin altında, bazı zamanlar eksileri gösteren dondurucu soğukta... Ne kızgın sıcaklar ne de donduran soğuklar onu vazgeçirebildi. Evinden sabahın erken saatlerinde çıktı, kilometrelerce yol gitti, akşam geç saatlerde evine döndü. Sağlığını yitirdi, gözleri görmez dizleri tutmaz oldu ama yine de vazgeçmedi. Şimdi de konunun muhataplarının artık sesini duyması için eylemine Ankara'da tekerlekli sandalyede gittiği Adalet Bakanlığı önünde sürdürüyor.

Dile kolay Urfa Adliyesi'nin önündeki eylemi tam 846. gün sürdü. 9 Mart 2021 tarihinde Riha'daki (Urfa) Adalet Nöbeti'ni 16 Temmuz 2023 tarihinde eylemine Ankara'da devam etmek üzere sonlandırdı. Sağlık sorunları ilerlediği için bir dizi ameliyatlar geçirdi. Kendini toparlar toparlamaz direnişine kaldığı yerden devam etti. Şimdi evinden barkından, yetim kalan torunlarından binlerce kilometre uzakta hiç tanımadığı bir şehirde 102 gündür eylemde. Emine anneyle direnişini ve gurbette olmasının zorluklarını konuştuk.

Evde oturamazdım

İlerlemiş yaşına, yaşadığı sağlık sorunlarına rağmen direnişine devam etmekte kararlı Emine ana. Sesinde acı ve sitem var: "Mecburum buraya gelmeye, evde oturamazdım. Üç yıl şehirde oturdum, orda da zulüm ettiler, dövdüler, bizi nezarethanelere attılar. Davalar açtılar. Mecbur kaldık Ankara’ya geldik. Şimdi burada da çok zulüm ediyorlar. Ayaklarımdan ameliyat oldum, henüz iyileşmeden buraya geldim, gözlerimden ameliyat oldum. Ne oturabiliyorum ne de kalkabiliyorum. Çocuklarım yetim kaldı. Bize çok zulüm ettiler."

Adalet gizlenmiş bulamıyoruz

Ankara'nın göbeğinde çok sayıda kişinin gidip geldiği ve birçoğunun görmezden geldiği bir cadde de oturuyor 69 yaşındaki Emine anne. Peki Emine anne burada nelerle karşılaşıyor, neler yaşıyor? Kendisinden dinliyoruz: "İnsanlar destek için yanımıza geliyorlar, bu yüzden de kimse bize yaklaşamasın diye çevremizi demirlerle çevrelemişler. Yine burada zulmü yaşıyoruz. Astığımız pankartımızı polisler gelip baştan aşağıya yırtıyorlar. Sırf zulüm olsun diye. Yanımıza dayanışmaya gelenler oldu geçen gün daha bize ulaşmadan önlerini kestiler, engelleyip geri gönderdiler. Polis otobüsleri hep önümüzde bekliyor bir sürü polis yığmışlar. Önümüzden geçen insanların çoğu durmuyor, korkuyorlar. Burada olanların çoğu memur tek-tük duran var elbet ama çoğu durmuyor. Biz geldiğimizde kapıları kilitliyorlar. Adalet bu kapıların arkasına gizlenmiş, bulamıyoruz."