Gastrit

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

19 Mayıs 2021 Çarşamba - 22:56

  • Gastrit midenin iç yüzünde bulunan tabakanın iltihaplanmasıdır. Bu tüm toplumlarda sık görülen ve daha çok ileri yaşlarda rastlanan bir rahatsızlıktır. Yaklaşık her iki – üç yetişkinden birinde gastrit vardır. Ancak belirti vermeden de görülebilir bir hastalıktır gastrit. Gastrit aniden oluşan ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Çoğunlukla kronik, yani sürekli gastrit görülür. 

Gastrit çoğunlukla bakteriyel enfeksiyon (en çok H. Pylori isimli mikrop) sonucu oluşur. Bu bakterinin çocukluk yaşta alınıp yıllarca vücutta barındığı düşünülmektedir. Yine beslenme alışkanlığı bu hastalığın oluşumunda önemli bir etkendir. Sağlıksız beslenme ve alkol kullanımı mide yüzeyini tahriş ederek gastrite neden olabilir. Sigara da gastritin oluşmasında önemli bir faktördür. Sigara midedeki asit salgısını arttırır. Fazla asit ise gastrite sebep olur. Stres de bu bağlamda göz önünde bulundurulması gereken önemli bir etkendir. Stres de fazla asitin salgılanmasına neden olmakta ve böylece gastrit riskini arttırmaktadır. Bazı ilaçlar da (aspirin gibi asidik ilaçlar, romatizma vb. hastalıklar için kulanılan ağrı kesiciler) mideyi tahrip etmektedir. Bu ilaçlar kullanıldığında mide koruyucu hap da gereklidir. Böbrek, karaciğer ve akciğer yetmezliği de gastrite yol açabilir. 

Kronik gastrit genelde az belirti verir ya da belirti vermeden seyreder ve uzun süreli mide iltihabını beraberinde getirir. Başta karnın üstünde ağrı olmak üzere mide bulantısı, kusma, geğirti, iştah azalması ve şişkinlik de yaşanabilir. 

Ani gastritte midede yanma, basınç ve ağrı görülür. Bu ağrı aç karınla artar. Kusma ve bulantı da olası belirtilerdir. Mide yüzeyinde yaranın oluşması kanamaya yol açabilir. Bu, kusarken koyu renk bir kanın gelmesine neden olabilir. Yine dışkı da kanama sonucu siyahlaşır. 

Gastrit midenin iç yüzünün derinliklerine geçmesi ile ülsere dönüşebilir. 

Teşhisi koymak için endoskopi yöntemi kullanılır. Mide bulantısını önlemek için hastanın boğazına uyuşturucu sprey sıkılır ve ardından ucunda kamera olan ince bir boru mideye salınır. Yemek borusu ve ince bağırsağın baş kısmı da bu yöntem ile izlenir. Gerektiğinde parça da alınarak incelenir.

Öncelikle ani gastritte asit azaltıcı ilaçlar verilir. Özellikle enfeksiyon sonucu oluşan gastritte asit azaltıcı ilaçlar dışında yoğun antibiyotik tedavi de uygulanır. İlaç tedavisinin yanı sıra en önemlisi gastriti tetikleyen etkenlerin (sigara, alkol, sağlıksız beslenme vb.) ortadan kaldırılmasıdır. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.