Güneşten korunmanın önemi ve yöntemleri

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

  • Güneş koruyucular güneşten korusalar da, en etkili korunma daima fiziksel korunmadır. Geniş kenarlı şapkalar ve açık renkli koruyucu özellikteki kıyafetler fiziksel korumayı sağlayabilir. Özellikle çocuklarda bu tarz ek koruma önemlidir.

Güneşli günler çoğalıyor. Ben de her sene olduğu gibi güneşten korunmanın önemini ve yöntemlerini işleyeceğim. Güneşli günler ile birlikte güneş koruyucuların önemi de artmaktadır. Bulutlar arasındaki güneş de unutulmamalıdır.

Güneş ışınları cilt kanserinin en önemli risk faktörüdür. Güneş ışınları UVA ve UVB ışınlarından oluşmaktadır. Her iki UV ışını da cildimizin genetik dokusunda kırılmalar yaratarak cilt kanserinin oluşumunu tetiklemektedir. UV ışınları aynı zamanda cildin yaşlanmasını da hızlandırmaktadır. UVA ışınları her mevsim yeryüzüne ulaşan ve bronzlaşmamızı sağlayan ışınlardır. UVB ışınları ise özellikle yaz mevsiminde daha şiddetli ortaya çıkan ve ciltte kızarıklık ile yanık oluşumundan sorumlu olan ışınlardır. Güneş koruyucu krem tercih ederken, kremin hem UVB hem de UVA ışınlarından koruyan özellikte olmasına özen gösterilmelidir. Cilt kanserinden korunmak için düzenli olarak güneş koruyucuların (bebeklik döneminden itibaren) kullanımı önemlidir. Bebekler mümkünse güneşten tamamen uzak tutulmalıdır. 

Güneş koruyucu kremin doğru kullanılması da çok önemlidir. Güneş koruyucu krem güneşe çıkmadan en az 15 dakika kadar önce cilde sürülmelidir. Uzun vadeli olarak güneşli ortamda bulunulacaksa, krem üç saat sonra tekrar sürülmelidir. Deniz kenarındayken, her denize ya da havuza girip çıktıktan sonra güneş koruyucu krem tekrar sürülmelidir. Güneş koruyucu kullanmadan önce cilt kurutulmalı, yani koruyucu ıslak olmayan cilde sürülmelidir.

Güneş koruyucu kremleri tercih ederken, cilt tipine en uygun olan seçilmelidir. Özellikle yağlı cildi olanlar akışkan sıvı formlarda ya da jel formundaki güneş koruyucuları, kuru cildi olanlar ise krem formundaki güneş koruyucuları tercih etmelidir. Aksi takdirde, yağlı cildi olanlarda sivilce artışı, kuru cildi olanlarda ise kuruluk artışı gelişebilir.

Güneş koruyucu faktör (SPF) değeri önemlidir. SPF 15 cildimizi güneş ışınlarından %93 oranında korurken, SPF 30 %97 oranında, SPF 50 ise %98 oranında korumaktadır. Güneş koruyucu kremlerin içinde en az SPF 15 koruma faktörü olmasına özen göstermeliyiz. Çocuklarda ise daha yüksek rakam tercih edilmelidir.

Güneş koruyucular güneşten korusalar da, en etkili korunma daima fiziksel korunmadır. Geniş kenarlı şapkalar ve açık renkli koruyucu özellikteki kıyafetler fiziksel korumayı sağlayabilir. Özellikle çocuklarda bu tarz ek koruma önemlidir.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.