Hakikatin dili 'Keskin'dir

Dosya Haberleri —

21 Ocak 2022 Cuma - 19:00

Eren Keskin

Eren Keskin

  • Gazeteci Bircan Değirmenci ile Eren Keskin'in hayatını kaleme aldığı Keskin Bir Hayat kitabını konuştuk: Onun yaşamı Türkiye hak hareketinin 30 yıllık bir özeti. Keskin gücünü tek kelimeyle cesaretinden alıyor. Malum kendi deyimiyle cesaret ve onur insanı koruyan bir şey.

İLKAY EVREN

Bazı hayatlar Keskin'dir, hem cesareti, hem sarihliği, hem vicdanı, hem de acısıyla öyledir. Hakikat de Keskin'dir! Dokunulmaz alanlara dokunmak, tabuları yıkmak, ateşten gömlek giymek, köyü yakılanla yanmak, işkence edilenlerin tarifsiz acılarını ruhunda hissetmek, yol arkadaşlarını bir bir yitirmek, onların sonsuz cesaretini, baş eğmeyen ruhunu sırtlanmak zordur. Her hayat başedemez. Sezen Aksu'nun şarkısında geçen bir sözü uyarlarsak "acıdan geçmeyen hayatlar biraz eksiktir." İşte Eren Keskin o yollardan geçmiş, hem kendi hakikatini, hem halkının hakikatini hem de yaşadığı ülkenin hakikatini zarafetle, cesaretle taşıyan bir hayat. Çoğul bir hayat. Her direnen, her baş eğmeyen bir parça bulur onda kendini.          

Gazeteci Bircan Değirmenci'nin kaleme aldığı ve İletişim Yayınları'ndan çıkan Eren Keskin'in biyografisi Keskin Bir Hayat, işte bize çoğu zaman unuttuğumuz bu hafızayı hatırlatıyor, hakikatin hafızasını. Onunki bir hayata birçok hayatı sığdırmış bir hikaye. 

Keskin'in çocukluk yıllarından, gençlik yıllarına, Özgür Gündem'den Apê Musa'ya, Gurbetelli Ersöz'e, 90'lı yılların karanlığını aydınlığa çıkarmak için hakikat mücadelesi verdiği yıllara uzanan bir hayat. Kürt olduğunu 13 yaşındayken kuzeninden öğreniyor: "Kürtlük nedir bilmiyordum. Lisedeyken eylemlere katıldığımızda 'Kurdara Azadî (Kürtlere Özgürlük)' diye bağırılıyor. Ben diyorum demek ki Kürtlük iyi bir şey. Herkes Kürtler için bağırıyor. O kadar bilgisizim yani. Sonrasında tabii ki yavaş yavaş öğrendim ama benim için milat 13 yaşımdır." s.53.

Yine 13 yaşında Denizlerin idamından sonra avukat olmaya karar veriyor...

Kitabı okurken sanki tarihte gezintiye çıkmış hissine kapılıyor insan, zaman zaman onunla gülüyor, zaman zaman ise içinize düşen acıyla baş etmeye çalışıyorsunuz. Hakkında onlarca dava açılmış, hapis cezalarının toplamı 26 yıl, 9 aya varmış, hala yargılandığı çok sayıda davası var. Ancak olduğu yerde, hiçbir yere gitmez. Eren Keskin'in anlatıldığı "Keskin Bir Hayat" kitabının yazarı Bircan Değirmenci ile konuştuk. Buyrun Keskin hayata...

Bu biyografiyi yapma fikir nereden çıktı? Ne oldu da Eren Keskin'i yazmanız gerektiğini düşündünüz?

Aslında fikir benden çıkmadı. Eren Hanımla gazeteciliğe başladığım 1996’dan beri tanışıyoruz. Kendisi gerek yaptığı röportajlarda gerekse dost meclislerinde yaşadığı anıları anlatırdı. Çevresinden sürekli bunların yazılmasını isteyenler olurmuş. 2018 yılının Aralık ayında Özgür Gündem Genel Yayın yönetmenliği dolayısıyla hakkında yüzü aşkın dava açıldığı için kendisiyle röportaj yaptım. Genelde yaptığım röportajları portre şeklinde yaparım. Çok keyifli bir söyleşi olmuştu. Görüşmemiz tamamlandıktan sonra anılarını kitaplaştırmak istediğini ve bunu da benimle birlikte yapmak istediğini belirtince hem çok mutlu oldum hem de onur duydum. Heyecan verici bir şeydi. Elbette kaygılanmadım desem yalan olur, ağır bir yükün altına gireceğimi biliyordum. Çünkü Eren Keskin ağır bir isimdi.