Her gün 8 Mart, her gün dayanışma

Kadın Haberleri —

5 Mart 2021 Cuma - 23:00

  • ‘Kadınlar özgür olmadan hiçbir özgürlük ideali özgür olamaz’ diyen tanınmış isimler, cins kırımını durdurmak, hayatlarına sahip çıkmak için tüm kadınları birlikte mücadeleye çağırıyor. 

EYLEM KAHRAMAN

Dünyanın her yerinde kadınlar cinsiyetinden dolayı ayırımcılığa uğruyor, erkeklerle asla eşit görülmüyor, onlardan daha fazla çalıştığı halde daha az kazanıyor. Yine dünyanın her yerinde kadınlar sadece kadın oldukları için eril zihniyet tarafından sistematik bir biçimde öldürülüyor. Erkek egemen devlet sistemi ise tüm kurum, yasa ve ahlak anlayışıyla kadın kırımını destekliyor, kadın katillerini koruyor.
Kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve emek sömürüsünün her gün arttığı dünyada kadın cinayetleri ve çocuk istismarı vakaları bir yıldır süren pandemi nedeniyle tavan yapmış durumda. Örgütlü kadınların bir araya gelerek mücadele etmesinden rahatsız olan eril zihniyet bu yıl da pandemiyi öne sürerek kadınları susturmayı, onların mücadelesini görünmez kılmayı amaçlıyor, ama kadınlar her koşulda ortak zeminde buluşarak sesini duyurmayı başarıyor.
Edebiyat, sanat, siyaset ve iş dünyasından kadınlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle gazetemize konuştu.