İş istediği belediyede intihar etti

3 Ağustos 2020 Pazartesi - 14:02

  • Uzun süredir işsiz olan Cengiz Uçar, iş talebinde bulunduğu Solhan Belediyesi’nden olumsuz yanıt alınca intihar etti. 

 

Kariyer ve Yetenek Yönetimi Derneği, üniversite mezunlarının iş bulma oranlarına ilişkin hazırladığı araştırmayı yayınladı. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi’nin de verilerini kullanan derneğin araştırmasında, üniversite mezunlarının yüzde 42’si mezuniyetinin ardından iş bulamıyor. Araştırmada, 6 ay içerisinde iş bulanların oranı yüzde 29, 6-12 ay arasında iş bulanların oranı yüzde 10 oldu. Mezun olmadan önce iş bulanların oranı ise yüzde 14.

Üniversiteden mezun olduktan sonra ilk tam zamanlı işe başlayan üniversite mezunlarının yüzde 31’i asgari ücret alıyor. Yüzde 42’si asgari ücret ile 2 bin 999 TL arasında alırken, yüzde 16’sı 3 bin ila 3 bin 999 TL arasında ücret ile işe başlayabiliyor. Derneğin anketine katılan Hacettepe Üniversitesi mezunlarının yüzde 47.46’sı mezun olduktan sonra çalışamadığını, yüzde 28.81’i 6 ayda iş bulduğunu, yüzde 6.21’i 6-12 ay arasında iş bulabildiğini ve yüzde 14.12’si mezun olmadan önce işe başladığını belirtti.

İş talebi reddedilince

Bingöl’ün Solhan ilçesinde yaşayan 25 yaşındaki Cengiz Uçar da uzun süredir işsizdi. Uçar’ın yerel seçimlerden bu yana birkaç kez Solhan Belediyesi’ne gidip iş başvurusunda bulunduğu, ancak başvurularının yanıtsız kaldığı, iş bulamadığı için ekonomik sorunlar yaşadığı belirtildi. Uçar, dün sabah saat 05.00’te belediye binasına gidip binanın girişinde bulunan korkuluklara kendini asarak intihar etti. Yoldan geçen yurttaşların fark etmesi üzerine olay yerine çağrılan ambulansla Solhan Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Uçar’ın yaşamını yitirdiği öğrenildi. 

 Uçar’ın cenazesi Bingöl Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Uçar ile ilgili sosyal medyadan “Madde bağımlısı intihar etti” paylaşımları yapıldı. Paylaşımların gerçeği yansıtmadığını söyleyen Uçar Ailesi, paylaşımı yapanların olayın gerçek yüzünü gizleme çabası içinde olduklarını söyledi. Dört kardeş olan ve kardeşlerinin de işsiz olduğu öğrenilen Uçar’ın geçtiğimiz yerel seçimlerde Solhan Belediye Başkanı tarafından iş sözü verildiği, ancak bu sözün yerine getirilmemesi üzerine sayısız kez belediyeye gidip iş istediği kaydedildi.  BİNGÖL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.