İşkencecileri teşhis etti

Lice’de polisten işkence gören 14 yaşındaki Y.D.

Lice’de polisten işkence gören 14 yaşındaki Y.D.

  • Lice’de 14 yaşındaki Y.D. kendisine işkence yapan polisleri fotoğraflarından teşhis etti. Beş gün sonra açıklama yapan Diyarbakır Valiliği de 5 polisin görevden uzaklaştırıldığını duyurdu.

Amed’in Lice ilçesinde 21 Mart’ta, 10 yaşında bir arkadaşıyla evine dönerken polis tarafından durdurulan Y.D.'nin (14) kaçırılarak işkence edilmesine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında Y.D. Lice Jandarma Komutanlığı'na teşhis için çağrıldı. Çocuğun ailesinden alınan bilgiye göre; fotoğraflı teşhis için Lice Jandarma Komutanlığı'na giden Y.D., avukatı olmadan savcı huzurunda kendisine işkence yapan 3 polisi teşhis etti. 

Valilik: Polisler uzaklaştırıldı

Diyarbakır Valiliği de 5 gün sonra yaptığı açıklamada, bir komiser 5 polisin görevden uzaklaştırıldığını ve haklarında idari soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Baro: Takip ediyoruz

Amed Barosu Başkanı Nahit Eren de sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, "Lice’de 14 yaşındaki Y.D’ye yönelik işkence ve kötü muamele olayı ile ilgili 5 polis hakkında başlatılan soruşturmada 2 polis Lice ilçesinde, 3 polis ise aldıkları rapor nedeniyle il dışında oldukları için Ankara’da gözaltına alınmıştır. Soruşturma sürecini takip ediyoruz" dedi.

Türk işkencesi: Kürtlere küfret

Lice’de 21 Mart günü 10 yaşındaki bir arkadaşıyla eve dönen 14 yaşındaki Y.D., polis tarafından durduruldu.  10 yaşındaki arkadaşı bırakılırken, Y.D. araçla kaçırıldı. Polisler tarafından işkence gören çocuğun elleri, ayakları bağlandı. Türk olduğu söylenmeye zorlanan Y.D, ardından da “Kürtlere küfret, İstiklal Marşı’nı oku” denilerek ölümle tehdit edildi. Y.D. daha sonra ağzı ve elleri bağlı bir şekilde dere kenarında bataklığa bırakıldı. Gece karanlığında bir köylünün fark etmesi üzerine hastaneye kaldırılan çocuk, bir gözünü kaybetme riski yaşıyor. Çocuğa işkencenin Mezopotamya Ajansı tarafından haberleştirilmesinin ardından Lice Cumhuriyet Başsavcılığı olaya ilişkin soruşturma başlattı. AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.