Kitaba ilgi var, satış yok

Kültür/Sanat Haberleri —

Mezopotamya Kitap Fuarı

Mezopotamya Kitap Fuarı

  • Amed'de 4 yıl aradan sonra düzenlenen kitap fuarında özellikle çocuklara yönelik Kürtçe setler, Kurdistan tarihini anlatan kitaplar, anı, öykü ve romanlara ilgi yoğun. Yayınevleri, kitap satışlarının ekonomik krizden kaynaklı olarak beklentilerinin altında olduğunu söyledi.

MUSTAFA DOĞAN / AMED

Amed'de 4 yıl aradan sonra düzenlenen kitap fuarında özellikle çocuklara yönelik Kürtçe setler, Kurdistan tarihini anlatan kitaplar, anı, öykü ve romanlara ilgi yoğun. Yayınevleri, fuara ilginin yoğun olduğunu, ancak kitap satışlarının ekonomik krizden kaynaklı olarak beklentilerinin altında olduğunu söyledi.

Kitap fuarı daha önce TÜYAP tarafından düzenleniyordu fakat organizasyon konusunda yaşanan sorunlardan kaynaklı 4 yıldır yapılmıyordu. Bu yıl ise fuar, Ticaret ve Sanayi Odası ile Eylül Fuarcılık tarafından “Mezopotamya Kitap Fuarı” adıyla düzenleniyor. 16 Aralık’ta başlayan kitap fuarı 24 Aralık’a kadar devam edecek.

 

 

200 yayınevi

Kitap fuarına ilgi oldukça fazla, özellikle gençlerin ve öğrencilerin ilgisi yoğun. Sadece Amed'den değil, Batman, Mardin, Urfa, Şırnak gibi illerden öğretmenlerin sınıf olarak öğrencilerini fuara getirdiklerine tanık oluyoruz. Yaklaşık 200 yayınevinin katıldığı fuarda yayınevleri üç ayrı bölümde standlarını açmış durumda. Türkiye'nin bilinen büyük yayınevlerinin yanı sıra yerel yayın evleri de fuarda yer alıyor.