Kolombiya 'Erdoğanı'nı nasıl devirdi?

Dosya Haberleri —

Kolombiya'da kadın mücadelesi / Foto:AFP

Kolombiya'da kadın mücadelesi / Foto:AFP

Kolombiyalı iki feminist kadın Helena Calle ve Laura Restrepo ile kadın mücadelesini, barış anlaşmasını ve kirli savaşı konuştuk:

  • “Kolombiya’da her zaman güçlü bir kadın hareketi oldu. Ama kadınların mücadelesi her zaman savaş durumuna da bağlı oldu. Bazı kadınların bir çocuğu askerdeyken bir çocuğu gerilladaydı. Ona karşı da mücadele ettiler. Kadınlar çok yürekli davrandı. Çatışmalara karşı çıktılar ve yaşamı savundular.”
  • “Başarmakla kalmadık bizim 'Erdoğanımız' mahkemeye çıkacak. Gerillaya karşı savaşan paramiliter grupların finansmanını sağlamaktan yargılanacak. Barış Anlaşması, Hakikat Komisyonu'nun yolunu açtı. Özellikle savaş suçlarını yargılamaya yönelik sürecin önünü açtı.”

GÜLCAN DERELİ

Kolombiyalı iki feminist kadın, bir çalışmaları için Türkiye'deydi. İstanbul Beyoğlu'nda buluştuk. Önce onlar, kadın mücadelesi üzerine benimle bir röportaj yaptılar. Röportaj bitince ben de “sizinle Kolombiya ve kadın mücadelesi üzerine röportaj yapmak istiyorum” dedim. Gazeteci Helena Calle ve öğretmen Laura Restrepo, gülümseyerek kabul ettiler. Bizi kırmayıp eşlik eden Zekine Türkeri'nin tercümesi sayesinde çok rahat bir iletişim kurduk. Onlar anlattıkça iki ülke arasındaki benzerlikler şaşırtıcı geliyor, dejavu hissine kapılıyorum.

Kadın mücadelesi yürüten Helena ve Laura ile öncelikle Kolombiya'daki kadın mücadelesini, sonra da 64 yıl süren silahlı mücadelenin nasıl barışa evrildiğini konuşuyoruz. Kolombiya'da kadınların şimdi öncelikli mücadelesi kürtaj hakkı. Sohbetimize ikisi de yanıt verdiği ve ortaklaştıkları için yanıtlara özellikle isim belirtmiyorum. Sözü Helena ve Laura'ya bırakıyorum: