Ma îro ne Newroz e?

Forum Haberleri —

21 Mart 2022 Pazartesi - 17:15

İstanbul Newroz'u

İstanbul Newroz'u

  • Coşkunun hiç dinmediği alana anneler ise başlarına bağladıkları sarı kırmızı yeşil eşarp ve giydikleri ulusal kıyafetleriyle renk kattı. Kimi hasta yatağından çıkıp gelmiş alana, kimisi ise komşusunun elinden tutup gelmiş. 
  • Sahnenin yakınlarında soğuk havaya rağmen yerde oturan bir anneye, neden yerde oturduğunu sorduğumda “hastayım” diyor. Hasta hali ile neden geldiğinin açıklamasını da şöyle yapıyor: “Ma îro ne Newroz e. Hasta da olsak, yataktan kalkamıyor olsak da Newroz’a geleceğiz.” 

DENİZ YILDIZ / İSTANBUL

İstanbul’da günlerdir yağan kar ve soğuk havaya rağmen Kürtler, büyük coşku ile birçok ilçede “Biji Serok Apo” sloganıyla Newroz ateşini harladı. Halkların Demokratik Kongresi (HDK) öncülüğünde bu yıl “Dem dema serkeftinê ye (Şimdi kazanma zamanı)” şiarıyla 20 Mart’ta Yenikapı’da düzenlenen Newroz ise yüz binleri bir araya getirdi. 
 Halk Newroz sabahı 39 ilçeden otobüsler, özel araç, tren gibi farklı ulaşım araçlarıyla Yenikapı’ya akın etti. Günler öncesinden Newroz için hazırlanan halk ulusal kıyafetleri, rengarenk elbiseleriyle İstanbul’u renklendirdi. Soğuk havaya rağmen vapurla Kadıköy’den Newroz alanına gelenler özgürlük türküleri eşliğinde halaya dururken, sis meşaleleriyle renkli görüntüler oluşturdu. 

Newroz buluşturdu
İşçi ve emekçilerden kadınlara, gençlere, farklı inanç ve etnik gruplara, çeşitli sivil toplum örgütlerinden farklı siyasi parti ve örgütlere kadar toplumun herkesimi Newroz ateşi etrafında tek halka oldu. Sabahın erken saatlerinden itibaren 7’den 70’e halk Newroz alanına akın etti. Kimi kucağındaki bebek ile kimi elindeki bastonu kimi ise tekerlekli sandalyesi ile alanda yerini aldı.