Ne kadar korkuyorsunuz!

9 Kasım 2020 Pazartesi - 21:53

  • HDP yöneticileri, üyeleri ve Belediye Meclis üyelerine yönelik siyasi soykırım operasyonunda 10 kişi gözaltına alındı. HDP Cizre İlçe Eşbaşkanı Güler Tunç’un evin yapılan baskın sırasında anne Esmer Tunç’u kafasına silah dayatıldı.

 

Şırnak’ın Cizre ilçesinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) ilçe yöneticileri ile Belediye Meclis üyelerine dönük siyasi soykırım operasyonu yapıldı.

Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan bir soruşturma kapsamında dün sabah saatlerinde ev baskınları düzenlendi. HDP Cizre İlçe Eşbaşkanı Güler Tunç ve yerine kayyum atanan Cizre Belediye Eşbaşkanı Berivan Kutlu’nun da aralarında bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı. Cizre Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturmaya ”gizlilik” kararı getirilerek, 24 saat avukat görüş yasağı da konuldu. Gözaltına alınanların isimleri ise şöyle: Yerine kayyım atanan Cizre Belediye Eşbaşkanı Berivan Kutlu, Cizre İlçe Eşbaşkanı Güler Tunç, Belediye Meclis üyeleri Ali Tanış, Mesut Üçkaç, Mesut Nart, Sabri Erdoğmuş, Aziz Uygur ile HDP üyeleri Cihan Ölmez, Reşit Çağlı ve Emin Kalkan.

Kuşatmaya alıp kapıları kırdılar

Tunç’un evine baskın yapan polis, sokağa çıkma yasakları döneminde katledilen Mehmet Tunç’un annesi Esmer Tunç’un kafasına silah dayadı. Esmer Tunç, baskın sırasında yaşanılanları şöyle anlattı: ”Sabah saat 05.00’te sabah namazına kalktık. Tam namaz kılacağımız sırada kapıdan bir gümbürtü sesi geldi. Kapı çalınmıyordu, kırılıyordu. Bununla birlikte kapıya doğru yöneldik. Baktık ki polisler. ‘Bekleyin kapıyı açacağız’ dedik. Bunu dememizle kapıyı kırmaları bir oldu. Çok acımasız ve vahşice kapımızı kırıp içeri girdiler. İkinci katta Güler’in evi var. Onun evine gittiler. Güler’in de kapısını kırdılar. Mahallenin tümünü ablukaya almışlardı. Torunum Bêkes’i almak için içeri girmek istedim ama balkon, evin bahçesi ve mahallenin tümü özel harekât timleri tarafından ablukaya alınmıştı. İçeri girmemize izin vermiyorlardı.

Neden bu kadar korkuyorsunuz?

Bunun üzerine ‘Ne kadar korkuyorsunuz? Güler genç bir kadın, ondan neden bu kadar korkuyorsun? Evde silah yok, bomba yok. Niye bu muameleyi yapıyorsunuz’ diyerek tepki gösterdim.

 

Kafasına silah dayadılar

Bunları söylememle silahı kafama dayamaları bir oldu.  Bana ‘sus’ deyip torunumun yanında silah doğrultular. Ona rağmen susmadım ve ‘eve gitmeyeceğim’ dedim. Sonra beni tutup sert bir şekilde içeriye attılar. Torunum korkmuştu. Hemen gelip bana sarıldı ‘bir şey yok’ dedim. Sonra tekrar Güler’i görmek için yukarıya çıkmak istedim. Tekrar silah doğrultup ‘içeriye gir’ dediler.

Bir kişi bile kalsak vazgeçmeyeceğiz

Evimize acımasızca girdiler. Hiçbir şeyi bırakmadılar. Üstelik mahalleden iki kişiyi onlara şahitlik etmeleri için getirdiler. Onlara ‘eve bir zarar vermedik şahit misiniz’ diye sordular. Daha ne kadar zarar verecekler ki. Yetmedi mi bizden aldıkları, doymadılar mı? Tek bir kişi dahi kalsak mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz ve sonuna kadar mücadele edeceğiz. Allah bu zulmü kabul etmesin.” 

Cihan Ölmez’in evine baskın

Cihan Ölmez’in evine yapılan baskında ise annesi Kudret Adıyaman’ın kafasına polisin silah dayadığı öğrenildi. Sabah saat 05.00 sıralarında evlerine baskın yapıldığı, kapılarının ve camlarının polisler tarafından kırıldığını belirten Adıyaman, “Sabah polisler geldiğinde uyuyorduk. Kapıyı açmaya gittiğimde ise polisler kapıyı ve pencereyi kırdılar. Kafama silah dayayıp bana ‘yere yat’ dediler. 10 saniye boyunca kendimden geçtim. Ne olduğunu anlamaya çalışıyordum. Kalp hastası olduğum için küçük kızım oradan çığlık attı bana bir şey oldu diye. Kızım polislere ‘annem kalp hastası’ dedi. Sonradan bana oğlum Cihan’ı sordular. Ben de oğlumun üst katta olduğunu söyledim. Sonra tüm polisler Cihan’ın evine gittiler” dedi.

Yaka paça koridora sürüklediler

 Cihan’ın evinde de aramalar yapıldığı ve birçok kitaba da el konulduğunu söyleyen Adıyaman, “İki gün öncede polisler çevredekilere oğlumu sormuşlar ‘tanıyor musunuz’ diye. Evi darmadağın ettiler. Mutfaktan tutun tüm odaları aradılar. Ardından oğlumu yaka paça koridora sürüklediler. Üç saate yakın arama yapıldı. Ardından oğlumu gözaltına alıp götürdüler” diye konuştu.   

İk değil ve son da olmayacak

 Yaşanan gözaltı ve tutuklamaların ilk olmadığına dikkat çeken Adıyaman, şunları ekledi: “Yıllardır evlerimize baskın yapıp bizleri gözaltına alıp tutuluyorlar. Bu ilk değil ve son da olmayacak. Bizler, bu baskılar karşısında boyun eğmedik ve eğmeyeceğiz. Kürt olduğumuz için bu zulüm uygulanıyor, bu zulüm karşısında baş kaldırıyoruz.”

Umutsuz ve yılgınlık yaratıyor

HDP Cizre İlçe Örgütü binasında Şırnak Milletvekili Nuran İmir, Hasan Özgüneş, Cizre Belediye meclis üyeleri, TJA ve HDP il ilçe yöneticilerinin katılımıyla operasyonlara tepki gösterdi. ”Baskılar Bizi yıldıramaz” pankartı açılan açıklamada yerine kayyum atanan Mehmet Zırığ açıklama metnini okudu. Zırığ, ”Faşizm, toplumun direnen, umut ve moral kaynağı olan güçlerine yönelerek büyük bir umutsuzluk ve yılgınlık yaratmak istemektedir. İktidar, demokratik mücadele dinamiklerini eritmek ve bir araya gelmelerini önlemek için tüm ideolojik aygıtlarını ve zor araçlarını devreye koymuş, başta partimiz HDP olmak üzere muhalif ve toplumsal mücadele yürüten tüm siyasi partileri, meslek odalarını, sendikaları, dernekleri, inanç gruplarını, kadın ve gençlik örgütlerini ortadan kaldırmaya; vicdanlı olan yazar, aydın ve sanatçıları yargı eliyle sindirmeye çalışmaktadır” dedi.

Botan hep ayakta olacak

 HDP ve Kürt halkına karşı düşmanca bir politika yürütüldüğünü belirten Zırığ, ”İktidar bloğu şunu çok iyi bilsin ki HDP’liler hiçbir zaman diz çökmedi diz çökmeyecekte, Botan halkı, her zaman olduğu gibi baskılara karşı dimdik ayaktadır ayakta kalacaktır. Baskılar bizi yıldıramaz” diye konuştu.

Ardından konuşan Şırnak Milletvekili Nuran İmir de şunları söyledi: ”Her gün bir baskınla uyanıyoruz. Bu HDP’den korktuğunuzun ilanıdır. Ne yaparsanız yapın HDP güçleniyor. Saldırılarınız bizi bitirmeyecek, büyütecektir. Her sokakta, her mahallede halkımızın yanında olmaya devam edeceğiz.”  ŞIRNAK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.