Nehatiye Dîtin / Görülmemiştir

Kültür/Sanat Haberleri —

18 Ekim 2020 Pazar - 23:00

  • Zehra Doğan'ın Türkiye'deki ilk kişisel sergisi “Nehatiye Dîtin / Görülmemiştir” 9 Ekim - 9 Kasım 2020 tarihleri arasında Kıraathane Edebiyat Evi’nde izleyici ile buluşuyor.

ZABEL MİRKAN

“Young British Artists” grubunu hatırlayalım. İngiliz sanatçılar ve Britart olarak da anılan Genç İngiliz Sanatçılar veya YBA’lar, ilk kez 1988'de Londra’da sergilenmeye başlayan özgün bir sanatçılar grubu. Grubun öne çıkan isimleri arasında Damien Hirst, Tracey Emin gibi sanatçılar var. Tracey Emin, özellikle yaptığı işlerle grupta sivrilen –ve kadın olmasıyla da daha çok konuşulan, tartışılan bir sanatçı.
Emin’in işleri arasında depresyon nedeniyle haftalarca içine gömüldüğü yatağı ve o yatağın yanında yer alan içki şişeleri ve kondom paketleri gibi nesneler var. Eserin adı “My Bed” (Benim Yatağım). Emin’in çokça konuşulan bu işi, bunun bir sanat eseri olup olmadığı noktasında da derin tartışmalara neden oldu.
Örneğin başka bir sanatçı bir sergide bu yatağın üzerine atladı ve “Artık benim yatağım,” dedi. Bir başka konuşulan işi ise Emin’in birlikte olduğu partnerlerinin isimlerini bir çadırın içine yazması oldu ve bunun niteliği de hayli konuşuldu, üstelik çoğunlukla ahlâkçı bir yerden.
Feminist bir sanatçı olan Emin, işlerinin sanat eseri olup olmadığı tartışılmaya dursun, erkek sanat camiasına ve tarihine bir başkaldıran olarak isminden bahsettirdi. Ve bahsettirmeye devam da ediyor.