Özgürlükte ısrarın destanı

Kültür/Sanat Haberleri —

11 Mayıs 2022 Çarşamba - 18:00

Hozan Mizgin (Gurbet Aydın)

Hozan Mizgin (Gurbet Aydın)

  • Koma Berxwedan’ın kurucularından Hozan Mizgîn’in şehadetinin üzerinden 30 yıl geçti. Annesi Hasret Aydın ve ablası Şükran Akış, Mizgîn’i anlattı.  

Gurbet Aydın ya da bilinen ve ardıllarına ilham kaynağı olan adıyla Hozan Mizgîn… Devrimci sanatın önemli temsilcilerinden Hozan Mizgîn’in şehadetinin 30. yıl dönümü. 

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın “O, PKK'nin yarattığı bir kızdı. Küçük ve genç yaşta bize katılan bir arkadaşımızdı. PKK'ye layık olabilen bir kızımızdı. PKK çizgisine hiçbir zaman ters düşmeyen bir kızımızdı” diye tanımladığı Hozan Mizgîn, yarattığı devrimci sanat geleneği ile günümüzde hala sanatçılara ışık tutuyor. 

Avrupa’daki sanat çalışmalarının temelini attı

Mizgîn, 1962 yılında Batman’ın Bileyder köyünde dünyaya gelir. 12 Eylül darbesinden önce bir grup arkadaşı ile beraber PKK’ye katılır. Beka Vadisi’nde aldığı eğitim ardından sanatsal ve kültürel çalışmaların temellerini atmak için 1983 yılında Avrupa'ya gönderilir. Huner-Kom ve Koma Berxwedan ile Yurtsever Kürt Kadınlar Birliği (YJWK) kuruluşunda yer alır. Duruşu ve yürüttüğü çalışmalar ile birçok gencin PKK saflarına katılmasına vesile olur. 

Kadınlara ulaşmak için her yolu denedi

Mizgîn’in Avrupa’dan sonraki durağı Bitlis’in Tatvan ilçesi olur. Bölgenin feodal ve muhafazakar yapısından kaynaklı kimi zorlamalar yaşayan Mizgîn, mücadelesini daha çok sahiplenerek, kadınları örgütlemenin yollarını arar. Kadınlara ulaşmak için kimi zaman kara çarşaf giyerek mahallelerde örgütleme yapar. Çok sayıda kadının Kürt Özgürlük Mücadelesi içerisinde yer almasına vesile olur.

Kürt halkının yaşadığı acıları ve coşkuyu "Lo hevalno", "Çemê Hezîl", "Newroz" ve "Gundîno Hawar" şarkılarıyla seslendiren Mizgîn, 11 Mayıs 1992 yılında Tatvan’da kaldığı bir evde yaşanan çatışmada şehit düşer. 

Fotoğraf ve mektuplarına da el koydular

Mizgîn’in annesi Hasret Aydın ve ablası Şükran Akış JINNEWS’den Derya Ren’e konuştu. Sağlık sorunlarından kaynaklı birçok şeyi hatırlayamadığını belirten Hasret Aydın, kızının herkes tarafından çok sevildiğini belirtiyor. Şehadeti ardından cenazeyi Batman’a getirmek istediklerini daha sonra vazgeçtiklerini belirten Hasret Ana, “Kızımın cenazesini Tatvan’dan Batman’a getirmek istedim. Ancak halk Mizgîn’in mücadele verdiği yer olan Tatvan’da kalmasını istedi. Bu nedenle cenazeyi getirmedik” diye belirtiyor. Kızından geriye kalanlara da el konulduğunu aktaran Hasret Ana, “Kızımın fotoğrafları ve mektupları vardı, ancak eve yapılan baskınlar esnasında polisler aldı. Kızımdan geriye bana bir şey bırakmadılar” diyor.