Heval Dario'ya üçüncü Nobel

Kültür/Sanat Haberleri —

15 Ekim 2020 Perşembe - 09:51

  • Türk devleti Nobel ödüllü İtalyan yazar Dario Fo’yu da PKK’li yaptı. Dario Fo'nun “Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü” adlı oyunu da 2016 yılında yasaklanmıştı.

Doğu Perinçek grubunun gazetesi Aydınlık’ın günlerdir hedef gösterdiği Teatra Jiyana Nû’nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları aylık programına alınan Bêrû adlı oyunu, “kamu güvenliği” gerekçesiyle oyun gösterimine saatler kala yasaklandı.

Geçtiğimiz haftalarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları aylık programına alınan Teatra Jiyana Nû’nun (TJN) Bêrû adlı oyunu “kamu güvenliği” gerekçesiyle oyun gösterimine saatler kala yasaklandı. Perinçekçiler’in gazetesi Aydınlık’ın ‘İBB’nın Sahnesi PKK’nın Tiyatro Grubuna’ manşetiyle yaygara koparmasından sonra AKP’li Gaziosmanpaşa Kaymakamı Numan Hatipoğlu “Yapılmak istenen tiyatro etkinliğinin genel kamu düzenini bozabileceği’’ gerekçesiye oyunu yasakladı. Sonrasında gelen tepkiler üzerine “PKK propagandası’’ yalanına sığınan İstanbul Valisi Twitter’da “Gaziosmanpaşa Kaymakamlığımız ‘BERU’ tiyatro oyununu Kürtçe dilde olduğu için değil, PKK propagandası içermesi nedeniyle yasaklamıştır. Konuyla ilgili adli süreç başlatılmıştır’’ açıklamasını yaptı.

Dario Fo ve Kürtçeye karşı yekvücut oldular!

Ergenekon-AKP ittifakı sonrası Kürt düşmanlığında ortak hareket eden Doğu Perinçek ve Tayip Erdoğan ekibi bu kez Nobel ödüllü ünlü oyun yazarı Dario Fo’nun Kürtçeye “Bêrû” adıyla çevirilen oyununa karşı yekvücut oldu! Yasağa Ergenekon-AKP ittifakının ortak görevlisi Süleyman Soylu’nun başında olduğu İçişleri Bakanlığı’ndan da destek geldi. İçişleri Bakanı Yardımcısı İsmail Çataklı, gösterime saatler kala “kamu düzenini bozabileceği” gerekçesiyle Bêrû tiyatro oyununun yasaklanmasını savundu.

Türkiye yasakladı: Nobel gibi

Dario Fo'nun “Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü” adlı oyunu da 2016 yılında yasaklanmıştı. Oyunun yasaklanması üzerine İngiliz Times gazetesine konuşan Nobel ödüllü yazar, "Türkiye'de yasaklanan dört yazardan hayatta olan tek kişi benim. Bu benim için ikinci bir Nobel ödülü kazanmak gibi" demişti.

Kürdistan yaşıyor

Kürdistan'la ve Öcalan ile yaşamının her döneminde dayanışma içinde Dario Fo, 5 Kasım 1997 tarihinde İstanbul'da yargılanan “Musa Anter Barış Treni” üyelerine gönderdiği mektupta şöyle demişti: “Kürdistan yaşıyor. Newroz ateşinde yanıyor ve yaşıyor. Tecrit altında alınmış 12 bin siyasi mahkumun hücresinde, kaybedilenlerde, işkence görenlerde yanıyor. Batılı devletlerin 'terörist' dediği dağlardaki direnişte Kürdistan ateşi yanıyor.”

‘Biz sanatımızı yapmaya devam edeceğiz’

Gösterimin yapılacağı İBB Şehir Tiyatroları’na bağlı Gaziosmanpaşa sahnesinde son provaları alıp artık gösterim anını bekledikleri sırada oyunlarının yasaklandığını duyan Teatra Jiyana Nû ekibi, yasağa tepki gösterdi. Bêrû oyununun gazetemize konuşan yönetmeni Nazmi Karaman “Daha önce de Kürtçe oyun ve gösterimler yasaklandı. Kürt sanatına dönük bu yasakçı uygulamalara zaten alışığız. Ama Kürt tiyatrosu 90’lı yıllardan bu yana bu uygulamalara rağmen faaliyetlerini sürdürmeye devam etti. Bundan sonra da devam edecek. Kürt sanatı dün yılmadı, bugün de yılmayacak. Biz sanatımızı yapmaya devam edeceğiz. Bu zihniyetin daha fazla tutunamayacağını düşünüyoruz. Bu baskılar devletin inkar politikalarıyla ilgilidir. Bunu kimsenin kabul etmemesi gerek” ifadelerini kullandı.