Şengal’de 200 yapı onarılmayı bekliyor

Toplum/Yaşam Haberleri —

6 Eylül 2020 Pazar - 23:00

  • Türkiye destekli DAİŞ çetelerinin Şengal’i işgal etmesi sırasında Êzîdî ve Hristiyanlara ait kutsal mekanlar başta olmak üzere farklı inançlara ait en az 200 kutsal mekan tahrip edildi.

Şengal’in DAİŞ’ten kurtarılmasının üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen hala kutsal mekanların çoğunun tadilatı yapılmadı.
DAİŞ’in Şengal’e saldırısı sırasında Êzîdîlere ait 60 kutsal yapı kundaklandı ve yıkıldı.
Federe Kürdistan Bölgesi Diyanet İşleri Bakanlığı Hristiyan İşleri Daire Başkanlığı’na göre DAİŞ ile savaş sırasında Ninova ve Şengal’de 85 kilise de tahribat oluştu.
Duhok’taki Sünni Vakfı Sorumlusu İsmail Muhammed, ‘’DAİŞ Şengal’de bulunan 150 camiye zarar verdi. Özellikle de ilçe merkezinde bulunun 13 camide ciddi tahribat oluştu’’ dedi.

Kutsal mekanlar için destek yok
Şengal kutsal mekanları restore sorumlusu Faxir Xelef ise Irak ve Güney Kürdistan yönetiminin kutsal mekanların onarılması için şu an kadar hiçbir yardım yapmadığını belirtti. Son 3 yılda Êzîdîlere ait 9 mezargâhın ise dernekler ve iş insanları tarafından restore edildiğini ifade etti.
Kirkuk Now’a sitesine konuşan Şengal’deki Şii Mezârgahlar Sorumlusu Subhi Elias Haidar, “Şengal’de 8 türbemiz var ve hepsi IŞİD tarafından havaya uçuruldu, sekiz türbeden sadece ikisi yeniden inşa edildi"dedi.
Şengal’deki 3 kilisenin de DAİŞ tarafından bombalandığını söyleyen Hristiyanların Şengal Sorumlusu Sebah Sebri Şem’un, “Yaklaşık bir yıl önce, hasarı değerlendirmek için Bağdat'tan bir heyet geldi, ancak onlardan henüz hayata geçirecek bir planları yok. Yeniden inşa etmek için bütçe ayrılmış değil” diye konuştu.
Şem’un, Sengal'da yaşayan 65 Hristiyan ailenin ise geri dönmediğini söyledi. ŞENGAL

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.