Şengal’de ilk çocuk parkı: Baxça Axîn

Toplum/Yaşam Haberleri —

Bahça Axîn (Axîn Bahçesi)

Bahça Axîn (Axîn Bahçesi)

  • Xanesor'da plastiklerden yapılma bir park vardı. Bölgedeki tek çocuk parkıymış ve aileler yüzlerce kilometreden gelerek çocuklarını oraya götürüyormuş. İçler acısı bir durumdu. Park projesi böyle başladı.
  • İlk çocuk parkımız Baxça Axîn geçtiğimiz Mayıs ayında Boruk Beldesi’nde açıldı. Çocukların yerlerinde duramadığını söylediler. Parka yıllar önce 6 yaşındayken katledilen Axîn adlı bir çocuğun ismi verildi.

ARAT ARARAT/BIELEFELD

Kurdistan'a Barış ve Umut İnsiyatifi'nin (KBUI) Şengal'deki çocuklar için planladığı park projesinin ilki gerçekleşti; Baxca Axîn açıldı. Hedeflerinin 10 park olduğunu söyleyen Emine Gözen, çocukların yaşadığı travmayı bir nebze de olsa gidermeyi hedeflediklerini söyledi.

KBUI’nın Sözcüsü Emine Gözen ile bir kongrede karşılaştık ve heyecanla bana doğru gelerek selamlaştıktan sonra ağzından çıkan ilk cümle şu oldu: “İlk parkımızı açtık biliyor musun?" Anlatılmaz bir mutluluk vardı yüzünde. Şaşırdım ve “Ne parkı?” diye sordum. “Şengal'de çocuk parkı” cevabını alınca şaşkınlığım yerini meraka bıraktı.

 

KBUI Sözcüsü Emine Gözen

 

Tek çocuk parkı vardı!

Çocuk parkı projesi fikrinin Şengal’e 2022 yılında yaptıkları bir ziyaretin sonrasında ortaya çıktığını söyleyen Gözen anlatmaya devam etti: “Ortadoğu'da nasıl ki kadın görünmüyorsa aynı şekilde gençler ve çocuklar da görülmüyor. Eril anlayış o kadar hakim ki önce erkek olman gerekiyor. Bütün bunları bilmemize rağmen orada yeniden görmek bize ağır geldi. Çocuk ve kadınların görünürlüğünü nasıl sağlayabiliriz kaygısı oluşmaya başladı. Xanesor'da plastiklerden yapılma bir park vardı. Bölgedeki tek çocuk parkıymış ve aileler yüzlerce kilometreden gelerek çocuklarını oraya götürüyormuş. İçler acısı bir durumdu. Bu durum vesilesiyle çocukları o küçük coğrafyada görünür kılabilir miyiz düşüncesiyle park projemizin temellerini atmaya başladık.”

İlk çocuk parkı: Baxça Axîn

İlk çocuk parkları Baxça Axîn’i geçtiğimiz Mayıs ayında Boruk Beldesi’nde açtıklarını söyleyen Gözen, “Parkın açılışı çok coşkulu geçmiş. Açılışa katılanlar çocukların yerlerinde duramadığını söylediler. İlk parkın sorumluluğunu Doruk Beldesi üslendi. Oradaki arkadaşlar, yıllar önce 6 yaşındayken katledilen Axîn adlı bir çocuğun ismini vererek ‘Baxça Axîn olsun’ demişler. Axîn, Zaxo’daki bir kampta tecavüze uğramış ve babasıyla birlikte katledilmişti.

Parkın açılması yaklaşık 1 yıl sürdü. Buna rağmen o parkta çocuklar için yapılması gereken daha çok şey var. Eksikleri bir sonraki gidişimizde oradaki arkadaşlarla konuşarak tamamlayacağız. Aynı zamanda hijyenik olması amacıyla çocukların yiyecek ve içecek ihtiyaçları için parklarda kantinler de yapacağız. Bu şekilde insanlarımız iş sahibi de olacak” diye konuştu.