Şırnak'ta ağaç katliamları

Dosya Haberleri —

21 Ağustos 2022 Pazar - 20:00

Ağaç kesimi

Ağaç kesimi

  • Geçmiş yıllarda köyleri zorla boşaltılıp, binlerce insanın göçe zorlandığı Şırnak bugün de benzer baskılarla yüzyüze. Bugün yine dayatılan şey doğal alanların sermaye birikimine eklemlenerek bölgenin insansızlaştırılması sürecidir.
YUSUF GÜRSUCU

Sevgili Gültan Kışanak 2014 yılında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı günlerde verdiği bir röportajda kullandığı “petrolden pay istiyoruz” sözleri neredeyse infial yaratmıştı. Hem sağdan, hem “sol”dan, hem devletten, hem de sermayeden yükselen salvolarla “yok daha neler” diyen sesler birbirine karışmıştı. Kışanak’ın ifadeleri içinde buhar olansa; yaşam alanlarının ve doğanın tüm varlıklarının sermaye birikimine bağlanıp çalınmasıyla yaşamsal olanın kirletilmesi ve bölgede kurulu bulunan enerji santrallerinin elektrik üretirken bölge halkının karanlıkta yaşadığı gerçeğine vurgu yapan sözleriydi.

Enerji ve maden işgali

Şirketler Türkiye’nin her bölgesinde yaptığını burada misliyle gerçekleştiriyor. Geçmiş yıllarda köyleri zorla boşaltılıp, binlerce insanın göçe zorlandığı Şırnak bugün de benzer baskılarla yüzyüze. Bugün yine dayatılan şey doğal alanların sermaye birikimine eklemlenerek bölgenin insansızlaştırılması sürecidir. Orman yangınları ve ağaç kesimleri ile köyler tehdit altında. Öte yandan Termik santraller, HES’ler derken maden işletmeleri her geçen gün genişlerken, örneğin Uludere yüzölçümünün yaklaşık yüzde 75’i tek seferde yapılan ihaleyle sermayenin hizmetine koşuldu.

Uludere’nin yüzde 75’i maden sahası

21 Aralık 2021 günü Şırnak Uludere coğrafyasında 54 bin 009,77 hektar yani 540 bin 097,7 dönüm doğal alan üzerinde 250 bin ton kapasiteli kurşun ve çinko ile 2 milyon 400 bin ton bakır için ihale yapılmıştı. Şırnak Uludere’nin yüzölçümü 73 bin 100 hektar olması ve 54 bin hektar alanın Uludere coğrafyasının yüzde 75’inin maden sahası olarak işgal edilme adımları bölgeye dair birçok ip ucu barındırmakta. Diğer yandan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Şırnak’ın Merkez, Cizre, Uludere, İdil, Beytüşşebap ve Silopi ilçelerindeki 22 ayrı bölgede ÇED raporuna gerek görmeden maden arama izni vermiş olması bölgede açık bir yağma yaşandığının göstergesi.

Yakmak yerine kesmek bir tercih

Şırnak’ta operasyon gerekçesiyle ormanlarda büyük yangınlar çıkarılmış ve söndürmeye bile gerek duymamışlardı. Asker ve korucuların birlikte organize ettiği ağaç kesimleri ise 3 yıla yakın süredir aralıksız sürerken, onbinlerce ağaç katledilip pazara taşınarak korucular eliyle satıldı. Bu uygulama tipik bir kolonyalist uygulama olarak öne çıkarken, orman ekosistemeleri ise yerle bir oluyor. Bir yandan ormanlar yakılıp kesilirken diğer yandan aynı bölgeler üzerinde maden sahalarının ortaya çıkması her adımın hesaplanarak atıldığına işaret ediyor. Ormanı yakıp yok etmek yerine kesip yok ederek, koruculara yağma alanı açmayı tercih ettikleri anlaşılmaktadır.