Çizgilerle Öcalan'ın serüveni

Kültür/Sanat Haberleri —

Sean Michael Wilson

Sean Michael Wilson

  • "Çizgilerle Abdullah Öcalan’ın hayatı" kitabının yazarı Sean Michael Wilson, “Amaç ve misyonunda net ve kararlı olan Öcalan’ın mücadelesi çok etkileyici. Kürtler ve Öcalan hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için bu çizgi roman iyi bir giriş niteliğinde” dedi.

REWŞAN DENİZ

'Özgürlük kazanacak-Çizgilerle Abdullah Öcalan’ın hayatı' 160 sayfadan oluşan bir çizgi roman. Orijinal dili İngilizce olan çizgi romanın yazarlığını ödüllü İrlandalı çizgi roman yazarı Sean Michael Wilson, çizimlerini ise İspanya’da yaşayan Kürt illüstratör Keko yaptı. Çizgi roman, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ı ve Kürt Özgürlük Hareketi’ni tanımak isteyenler için sade kurgusu ve diliyle iyi bir çalışma. Çizgi romanın yazarı Sean Michael Wilson, Öcalan’ın ortaya koyduğu demokratik konfederalizmin şimdiye kadarki kitapları arasında onun kişisel felsefe ve politikalarına en yakın olanı olduğunu ifade ederek, “Bu tür özgürlükçü sosyalist veya sosyal ekoloji tipi modele kesinlikle katılıyorum” dedi. Çizgi romanın Kürtler ve Öcalan hakkında bilgi edinmek isteyenler için iyi bir giriş niteliğinde olduğuna işaret eden Wilson bu konuda çizgi romanların zor şeyleri daha erişilebilir kılmaya yardımcı olduğunu belirtti.

Aynı zamanda 40’dan fazla çizgi roman yazarı Sean Michael Wilson gazetemizin sorularını yanıtladı.

 

İrlandalı çizgi roman yazarı Sean Michael Wilson

 

Çizgi roman önerisini sizin yaptığınızı biliyoruz. Bu öneri ve proje nasıl ortaya çıktı?

Bu tür projelerde sıklıkla yaşanan şey, iki veya üç yıl sonra ilk kimin fikri olduğunu unutmaktır. Ve bu aslında olumlu bir şey çünkü bu, kitabın yakın işbirliği içinde çalışan iki veya üç kişinin ortak çalışması anlamına geliyor. Bu durumda kitabın kökeni, İngiltere'deki büyük bir sendikal örgüt olan GFTU (Genel Sendikalar Federasyonu) ile yaptığımız ve Kürt halkını desteklemekle bağlantıları olan başka bir kitaptan geliyor. Onlarla birlikte, Birleşik Krallık'taki tarih boyunca halkın demokratik mücadelelerini konu alan 'The Many Not the Few' (Birkaç kişi değil çoğunluk) adlı bir kitap hazırladık. Bundan sonra Kurdistan'la ilgili bir sonraki kitabı yazma fikri ortaya çıktı.

Özellikle Londra’daki Kürtler, çizgi romanın anlatıcısı Estella’nın Estella Schmid olduğunu hemen anlayabilir. Estella, romanın yazımında size yardımı oldu mu ya da size ilham kaynağı olduğunu söyleyebilir miyiz?

Burası Estella'nın da devreye girdiği yer. Çünkü sendikanın genel sekreteri onu tanıyordu ve aynı zamanda diğer kitabımızın girişini yazan İşçi Partisi'nin önceki lideri Jeremy Corbyn'i de tanıyordu. Böylece beni Estella'ya ilişkilendirdiler ve o da Kurdistan ve Öcalan'la ilgili kitabı yazmaya başlarken hemen oradaydı. Ama aslında kitabın oluşturulmasında birlikte çalıştığım esas kişiler Uluslararası Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi çalışanlarıydı. Elbette Estella, kitapta merkezi bir karakter ve kitabın genç öğrencisine (ve dolayısıyla okuyuculara) rehberlik ediyor.

2018’de Hannah Arendt, Franz Fanon, Jacques Derrida’nın da olduğu bir çizgi roman yazmıştınız. Şimdi ise Öcalan üzerine bir çizgi roman yazdınız. Öcalan hakkında yazmak sizin için nasıl bir deneyimdi?

O kitapta Filistinli Edward Said'le ilgili ve oryantalizm fikrinden bahseden bir bölüm vardı. İskoçyalıyım ama Japonya'da yaşıyorum. Japonya ve Çin hakkında 15 kitap yazdım, dolayısıyla Asya ya da Doğu kültürünün bazı yönleri bana tanıdık geliyor. Ancak demokratik konfederalizmin fikirleri ve planları muhtemelen şimdiye kadarki kitaplarım arasında benim kişisel felsefeme ve politikalarıma en yakın olanıdır. Bu tür özgürlükçü sosyalist veya sosyal ekoloji tipi modele kesinlikle katılıyorum. Bu yollar toplumlarımızı örgütlememiz için en iyi yollar. Aslında bu katılımcı ekonomi toplumu yaklaşımı hakkında ben daha önce ABD'de Michael Albert ve Noam Chomsky ile birlikte 'Parecomic' adında bir kitap yazmıştım. Dolayısıyla genel politik fikirler bana tanıdık geliyor.