YSK, AA ve havuz iş birliği!

Dosya Haberleri —

14 Mayıs seçimleri/foto: AFP

14 Mayıs seçimleri/foto: AFP

  • Seçim günü geldi çattı ve deyim yerindeyse nefesler tutuldu. HDP Genel Merkezi’nde sabahın erken saatlerinde çalışmalar başladı. Sabahın erken saatlerinde Genel Merkez binasında hazır bulunan partililer Türkiye ve Kurdistan’ın dört bir yanından gelen bilgi akışlarını koordine etmek için yoğun bir çalışma temposuna girdiler. Telefonların susmadığı Genel Merkez’e sayısız ihlal ve usulsüzlük bildirildi.
  • Urfa’da toplu oy kullanımları, Amed’in Kulp ilçesinde bulunan Bayır İlkokulu'nda asker gölgesinde oy kullanmak zorunda bırakılan yurttaşlar, Batman’da HDP’li sandık görevlilerine saldırılar, kavgalar, uyulmayan propaganda yasakları... HDP Genel Merkezi’nden ilk açıklamayı HDP Seçim Takip Koordinasyon Merkezi Sözcüsü ve YSK temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki yaptı.
  • Oy verme işleminin saat 17.00’da bitmesinin ardından seçimin heyecanı biraz daha artmış halk resmen sonuçlara kilitlenmişken Yüksek Seçim Kurulu Başkanı da bu manipülasyona hizmet eder gibi davranırken Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun uyarıları sonrası açıklama yapmak zorunda kaldı. Ancak yine de veri akışı kaplumbağa hızıyla açıklanmaya devam etti...

MIHEME PORGEBOL

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçim tarihinin geçtiğimiz Mart ayında netlik kazanmasının ardından ülkede hummalı bir seçim atmosferine girildi. Ancak Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kobanê Kumpas davasıyla kapatılmak ile karşı karşıya kaldı. Bu Kürt mücadelesinde bir ilk değildi elbette daha önce de defalarca kapatılmış bir gelenekten gelen parti olan HDP, seçimlerde saf dışı bırakılmak istenmesine karşı stratejik bir hamle yaparak seçimlere Emek ve Demokrasi İttifakı ile birlikte Yeşil Sol Parti ile girme kararı aldı. Ve çok kısa süre de yapılacak seçimler için kollar sıvandı. 81 ilde 87 seçim bölgesinde aralıksız bir çalışma başlattı. Biz gazeteciler de bu sürecin yakın takipçileri olduk. Evet Yeşil Sol Parti mücadele açısından yeni bir durak olsa da başta Kürt halkı olmak üzere halklar tarafından kısa sürede benimsendi ve halkın var gücüyle çalışmalara katıldığı bir parti oldu. Seçim günü geldi çattı ve deyim yerindeyse nefesler tutuldu.

Bilgi akışı için kollar sıvandı

Biz de kritik dönemeçte duran seçim sonuçlarını yakından takip etmek için HDP Genel Merkezi'nde soluğu aldık. HDP Genel Merkezi’nde sabahın erken saatlerinde çalışmalar başladı. Genel Merkez binasında hazır bulunan partililer Türkiye ve Kurdistan’ın dört bir yanından gelen bilgi akışlarını koordine etmek için yoğun bir çalışma temposuna girdiler. Telefonların susmadığı HDP Genel Merkez’e sayısız ihlal ve usulsüzlük bildirildi. Partililer, gelen çağrıları sahadaki seçim görevlilerine ileterek kendilerine ulaşan her ihlale anlık müdahalede bulundu. Öte yandan da seçim heyecanı hakimdi. Genel Merkez binası önünden geçip oy kullanmaya giden Ankaralı yurttaşların merkez binasının pencere ve balkonlarındaki partililere el sallayıp “Birlikte başaracağız” diye seslenmeleri dikkat çekti.

Herkes elini vicdanına koysun

Saatler ilerleyip Türkiye ve Kurdistan’dan seçim heyecanına ilişkin aktüel haber ve çağrılar da akmaya başladı. Gündeme düşen ilk çağrılardan biri çocuğunu Hakan Arslan’ın kemiklerinin 7 yılın ardından bir torba içinde teslim edildiği Ali Rıza Aslan’a aitti. Erzurum’un Qereyazî (Karayazı) ilçesine bağlı Çawûş kırsal mahallesinde oyunu kullanan Arslan, tüm yurttaşlara yaptığı çağrısında “Herkesin elini vicdanına koyarak oyunu kullanması gerekiyor. Bizim bu zulümden artık kurtulmamız gerekiyor. Halkımızın bu bilinçle oylarını kullanması gerekiyor. Halkımızın oylarını kendisini vermesini istiyoruz” diyordu. Ali Rıza Arslan’ın çağrısından sonra, ailesinin 3 ferdinin AKP Urfa Milletvekili Halil İbrahim Yıldız’ın yakınları tarafından vahşice katledilen Emine Şenyaşar’ın oy kullanırken ki gururlu, kederli ve dimdik baktığı fotoğrafı düştü ajanslara.

Adalet için Meclis'te...

Urfa Adliyesi önündeki Adalet Nöbeti'yle sesini tüm dünyaya duyurmasına rağmen bütün temelleri çürüyen Türkiye Cumhuriyeti devletinin resmi makamlarınca talepleri karşılanmayan Emine Şenyaşar’ın oğlu Ferit Şenyaşar da Urfa’dan milletvekili adayıydı. Karşısında Adalet Bakanı Bekir Bozdağ vardı. İlerleyen saatlerde Ferit Şenyaşar’ın seçimi kazanıp annesiyle birlikte yıllardır sürdürdüğü adalet mücadelesini artık Meclis'te de yürüteceği netleşecekti. Partilerin genel başkanları, kamuoyuna mal olmuş şahsiyetler ve ‘ünlüler’in oy kullanma haberleri de öğleden önce sıkça konuşulan haberler arasındaydı. Böyle şeylerin haberini yapmak neye yarayacaksa…

İlk açıklama

HDP Genel Merkezi’nde bulunan herkes bu haberleri konuşuyordu ama konuştukları yalnızca bunlar değildi elbet. Oy kullanma işleminin ilk saatlerinde gündeme yansıyan bir de usulsüzlük ve hile haberleri vardı. Yine Urfa’da toplu oy kullanımları, Amed’in Kulp ilçesinde bulunan Bayır İlkokulu'nda asker gölgesinde oy kullanmak zorunda bırakılan yurttaşlar, Batman’da HDP’li sandık görevlilerine saldırılar, kavgalar, uyulmayan propaganda yasakları ve daha bir sürü şey. İşte tüm bunların ardından resmi açıklamalar da yavaş yavaş gelmeye başladı. HDP Genel Merkezi’nden ilk açıklamayı HDP Seçim Takip Koordinasyon Merkezi Sözcüsü ve YSK temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki yaptı. Tiryaki, saat 13.00’da Genel Merkez binasında yaptığı açıklamada seçimlere usulsüzlük ve hile karıştırmaya çalıştığı tespit edilen kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulacağını belirtti. Seçim propaganda yasaklarını devlet kurumlarının gücünü Erdoğan lehine propagandaya çeviren Fahrettin Altun ve Savcı Sayan başta olmak üzere tüm saray ve AKP yetkilileriyle ilgili de suç duyurusunda bulunacaklarını ekleyen Tiryaki TRT’yi de uyardı. TRT ve ona bağlı medya kuruluşlarının oyu binde bir bile olmayan partilerin önünde canlı yayın arabalarıyla beklediğini ancak Türkiye’nin en büyük 3. partisi olan HDP’ye basın ambargosunun sürdürüldüğünü belirten Tiryaki, “Bu onların da son günü” dedi. Bu uyarıların aslında önceden tahmin edilen zorlu ve manipülasyon dolu bir seçim sürecini kolaylaştırmaya dönük uyarılar olduğu çok geç saatlerde anlaşılacaktı.