Yüksek tansiyon -II-

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

5 Mayıs 2021 Çarşamba - 19:42

  • Ailede yüksek tansiyon varsa, sigara içiliyorsa, aşırı kilo veya şeker hastalığı varsa ve kişi 40 yaşının üzerindeyse zaman zaman (ayda 1-2 kere) tansiyonun ölçülmesi önerilir. Bu nedenlerin ortaya çıkardığı yüksek tansiyon hastaların yüzde 90’nında görülen birincil hipertansiyon olarak adlandırılmaktadır. Geri kalan yüzde 10’undaki tansiyon yüksekliğine ikincil hipertansiyon da denilmektedir.

Kalpten çıkan ana damarın çıkış bölgesindeki darlığı, kafa içi basıncın yüksek oluşu, böbrek damarlarının daralması, böbrek ve böbrek üstü bezlerdeki hastalıklar, guatr vb. hastalıkların yarattığı yüksek tansiyon bu kapsama girmektedir. Bazı ilaçlar da – bunların başında depresyon ve romatizma ilaçları gelmektedir – kan basıncının yükselmesine yol açabilir. Bu ilaçlar yüksek tansiyonun nedeni olabilmenin yanı sıra yüksek tansiyonu düşürmek için kulanılan ilaçların etkisini de azaltabilmektedir. Bundan dolayı kullanılan bütün ilaçlar doktora söylenmelidir ve doktora danışmadan bir ilaca başlanmamalıdır.  

Yukarıda söz ettiğimiz etkenlerin çoğu girişimsel yöntemlerle veya ilaç tedavisi ile çözümlenebilir. Örneğin guatr sorunu ilaç tedavisiyle giderilir. Bundan dolayı yüksek tansiyonun tesisi ve tedavisi için detaylı bir bilgi alışı, fiziki muayene, kan tahlilleri, kalp grafiği (EKG), ultrason gibi tahliller gereklidir. Bunun dışında da özel testler gerekli olabilir. 

Kandaki kötü yağ oranının artması, şeker hastalığı ve aşırı kilo sıklıkla yüksek tansiyona eşlik eden hastalıklardır. Bunlar kan damarlarında sertleşmeleri ve kalp hastalıklarının oluşumunu tetiklemektedir. Sağlıksız beslenme, hareketsizlik, sigara ve alkol kullanımı bu riski arttırmaktadır. Tuz ve tuzlu besinler, şeker ve şekerli besinler, çay ve kahve, cola gibi içecekler ve yine aşırı tereyağı ve margarin kullanımı yüksek tansiyonun etkenlerindendir. Yüksek tansiyonu olan kişiler tuzlu yiyeceklerden kaçınmalıdır. Yemek tadı baharatlar ile sağlanabilir. 

İlaç tedavisi dışında yaşam tarzıyla ilgili önlemler tansiyon yüksekliğinde gereklidir. Bu kan basıncını düşürmek, risk faktörlerini azaltmak, klinik durumları kontrol altına almak ve kullanılması gereken ilaç sayısını ve dozunu azaltmak için önemlidir. Fiziksel aktiviteler, sağlıklı beslenme ve kilonun azaltılması bunların başında gelmektedir. İlaçların düzenli alınması da önemlidir. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.