Yüzde 91 engelli, 78 yaşında ama cezaevinde

Emin Soyal

Emin Soyal

  • Kalbi pille çalışan 78 yaşındaki Emin Soyal, yüzde 91 engelli raporuna rağmen tutuklandı. Mesut Soyal, babasının tek başına yemek ve tuvalet ihtiyacını bile karşılayamadığını söyledi.

HEDEP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, 78 yaşındaki Emin Soyal’in tutuklanmasına tepki gösterdiği Meclis Genel Kurulu’nda “Yani Kürt olunca vicdan yok, Kürt olunca adalet yok, Kürt olunca hukuk yok. Sonra ‘Kürt’e düşmanlık yapıyorsunuz’ deyince yerinizde hopluyorsunuz” diye seslendi. 

Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında 19 Ekim’de Şirnex’in Hezex (İdil) ilçesi ve bağlı köylerinde yapılan ev baskınlarında 78 yaşındaki Emin Soyal ile dört kişi gözaltına alındı. Soyal ve beraberindekiler, 23 Ekim'de çıkarıldıkları mahkemece “Örgüte yardım etmek" iddiasıyla tutuklandı. Soyal’ın, kalp yetmezliği, KOAH, görme ve işitme kaybı gibi hastalıkları bulunuyor. Ayrıca Cizre Devlet Hastanesi’nden 1 Mart tarihli yüzde 91 engelli raporu var. Soyal'ın avukatı, Cizre Devlet Hastanesi tarafından müvekkilinin hastalıklarına dair verilen raporu hakimliğe sundu, ancak hastane raporuna rağmen Soyal hakkında tutuklama kararı verildi. Soyal’ın ifade işlemleri sırasında işitme kaybı nedeniyle zorluk çektiği de öğrenildi. 

 

 

Tek başına yemek bile yiyemez

Soyal’ın oğlu Mesut Soyal, babasının ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir durumda olmadığını söyledi. Oğul Soyal, babasının hastalıkları nedeniyle dört yıldır evden dışarıya çıkmadığına işaret ederek, şunları söyledi: “Evden çıkacak takati yoktu. Sadece hastaneye kontrole gitmek için çıkardı. Haftanın iki günü hastaneye kontrole giderdi. İki ay önce Urfa’ya ameliyata götürdük. Kalbindeki pili değiştirdiler. Biri yardım etmezse tek başına yemek bile yiyebilecek bir durumu yok. Tutuklandıktan sonra kapalı görüşüne gittim. İşitme kaybı yaşadığı için birbirimizi anlamıyorduk, çünkü duymuyor. Midesinde sorun var. Yediği yemeği de kusuyor. Eğer hafif yemekler olmazsa yiyemiyor. Babamın bir an önce bırakılmasını istiyoruz, çünkü hasta ve cezaevinde yaşayamaz. Kullandığı bütün ilaçları da raporludur. Tuvalet ihtiyacını bile karşılamakta güçlük çekiyor. Birinin yardımı olmadan kalkamıyor. İfadesini verirken bile saatlerce uğraşmışlar, çünkü duymuyordu ve Türkçe de bilmiyordu.”

 

 

Yazıklar olsun!

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Emin Soyal’ın fotoğrafını Meclis Genel Kurulu’nda göstererek, tepki gösterdi. Soyal’ın 1945 doğumlu olduğunu ve Cizre Devlet Hastanesi tarafından kendisine dair engelli raporu düzenlendiğini hatırlatan Oluç, “78 yaşında tutuklandı. Tutuklanma gerekçesi, örgüt üyeliği ve propagandası. 78  yaşında, tutuklandı. Yani bazen ‘Sözün bittiği yer’ diyoruz ya herhalde böyle zamanlar” dedi. Soyal’ın “Kürt” olmasından dolayı tutuklandığını vurgulayan Oluç, şöyle devam etti: “Yani Kürt olunca vicdan yok, Kürt olunca adalet yok, Kürt olunca hukuk yok. Sonra ‘Kürt’e düşmanlık yapıyorsunuz’ deyince yerinizde hopluyorsunuz, diyecek söz bırakmıyorsunuz, gerçekten bırakmıyorsunuz. Ben çok merak ediyorum, bu kararları veren, bu tutuklama kararlarını veren savcı ve hakimleri siz iktidar olarak nerede yetiştiriyorsunuz? Hiç evrensel hukuk ilkelerinden falan haberi olmayan insanları hakim ve savcı diye gönderiyorsunuz. Yazıklar olsun!”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.