140 doktorun çağrısı: ‘Göçmenlere yönelik vahşet sona ermeli’

Selma AKKAYA yazdı —

10 Aralık 2020 Perşembe - 16:50

  • Fransa’da 140 doktorunun "Göçmenlere yönelik vahşet sona ermeli" çağrısı, son dönemde her türlü şiddete maruz kalan göçmenlerin yaşamında bir şey değiştirir mi belirsiz ama çağrının insanlık açısından önemli bir yere sahip olduğu kesin! 

Dünya Göçmenler Günü yaklaşırken Fransa’da göçmen avı sürüyor. Özellikle son birkaç yıldır artan şiddet olayları son günlerde doruğa çıkarken, 140 doktor hükümete çağrıda bulunarak bu vahşete son verilmesini istedi. 
Paris'teki Place de la République'in 23 Kasım'da tahliyesi sırasında göçmenlerin maruz kaldığı "değersiz" muameleyi kınayan 140 doktor ortak olarak gazetelere verdikleri ilanda, "hükümeti, bu tehditlere, bu vahşete, bu hak ihlallerine derhal son vermeye ve adım atmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı. 
"Güvenlik güçlerinin' 23 Kasım Pazartesi akşamı Paris'te Place de la République'de kurulan göçmen kampını dağıttığı sırada uyguladığı şiddet nedeniyle mide bulantısı duyuyoruz. Daha önce yine Saint-Denis'de (Seine-Saint-Denis) başka bir göçmen kampı dağıtılmıştı. Bu çadır kampında, skandallarla dolu güvencesiz ve sağlıksız koşullarda yaşayan 2 binden fazla insan, erkek, kadın ve çocuk vardı. Bu sökme işlemi, göz yaşartıcı gazla gazda dahil olmak üzere halihazırda şiddet içeren koşullarda gerçekleştirilmiştir” açıklamasında bulunan doktorlar valiliğin o dönem söz konusu göçmenleri yeni bir yerleştirme sözü verdiği ancak bunun gerçekleşmediğini belirtiyor. Söz konusu kötü muamele nedeniyle insanlık koşullarından yoksun bir biçimde Paris’in banliyölerinde köprü altlarında yatmak durumunda kalan göçmenlerin çok ağır sağlık sorunlarıyla karşı karşıya olduğunu hatırlatan doktorlar, bu uygulamayı yapanları ahlaksızlıkla suçladı. 
Doktorların dikkat çektiği bir diğer önemli nokta ise göçmenlerle ilgilenen gönüllü derneklerin uğradığı hak ihlalleri! Devletin uygulamalarına dikkat çeken dernekler ve üyelerine ceza baskısı yapıldığını belirten doktorlar, gönüllü insanlık yardımının artık Fransa’da suç kapsamına alındığına işaret ediyor. "Son derece savunmasız durumda olan bu insanların hayatta kalma koşulları ellerinden alenen alınıyor. Biz doktorlar ‘tüm insanlara ayrım yapmaksızın muamele etmek ve korumak’ için yemin ettik. Bu nedenle şuan ülkemizde açık bir biçimde yaşam hakları ihlal edilen göçmenleri savunmayı bir görev biliyoruz. Hükümeti tüm bu insan haklarını ihlale son vermeye çağırıyoruz” diyen doktorlar, insanları göçmenlerle dayanışmaya çağırdı. 
Ülkenin saygı değer 140 doktorunun göçmenler için yaptığı bu çağrı son dönemde her türlü şiddete maruz kalan göçmenlerin yaşamında bir şey değiştirir mi belirsiz ama çağrının insanlık açısından önemli bir yere sahip olduğu kesin! Hükümetin daha keskin kararlarla yeniden saldırması an meselesi iken, tıpkı 140 doktorun hatırlattığı gibi insani olarak halk tarafından göçmenlerin sarıp sarmalanması önemli. Bu anlamda bir taraftan salgın diğer taraftan soğuk havanın vurduğu Fransa’da, köprü altlarının bile göçmenlere çok görüldüğü bir dönemde, onlara elimizi uzatmak bir insanlık görevi. Gönüllü dernekler gezici aş-evleri yardımıyla gün içerisinde göçmenlere ulaşmaya çalışırken, bu kurumlara gıda yardımı yapılabilir. Bunun yanı sıra; battaniye, kışlık giysi vb ihtiyacı aynı dernekler ya da göçmenlerin görüldüğü yerde verilmesi önemli! 

Gıda yardımları için: 
https://www.restosducoeur.org/associations-departementales/les-restos-du-coeur-de-paris/ 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.