71 yaşındaki tutsak üç yıldır hücrede

22 Ocak 2023 Pazar - 19:00

Mehmet Sait Yıldırım

Mehmet Sait Yıldırım

  • Kırıklar F Tipi Cezaevi'ndeki 71 yaşındaki 28 yıllık tutsak Mehmet Sait Yıldırım, üç yılı aşkındır tekli hücrede tutuluyor.

Kırıklar F Tipi Cezaevi'ndeki 71 yaşındaki 28 yıllık tutsak Mehmet Sait Yıldırım, üç yılı aşkındır tekli hücrede tutuluyor.

İHD İzmir Şubesi, hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek için düzenlediği 268. eylemini Konak eski Sümerbank gerçekleştirdi. İHD İzmir Yönetim Kurulu Üyesi Caner Canlı, Kırıklar F Tipi Cezaevi'nde tutulan 71 yaşındaki Mehmet Sait Yıldırım'ın durumunu anlattı.

Mehmet Sait Yıldırım'ın İmralı dahil birçok cezaevinde kaldıktan sonra 6 Eylül 2018’den beri tekli hücrede kaldığını söyleyen Canlı, "Müebbet hükümlü olmasına rağmen hukuk ve infaz mevzuatına uymayan bir şekilde Adalet Bakanlığının talimatıyla, ağırlaştırılmış müebbet uygulaması yapılarak tek kişilik odaya alınmış ve tecrit edilmiş durumdadır" dedi.

Yıldırım'ın kalp ve akciğer hastalıkları nedeniyle tek başına kalamayacağını vurgulayan Canlı, "Bir an önce hücreden çıkarılmalı ve tedavisine gereken önem gösterilmeli ya da ileri yaşı dikkate alınarak tedavisinin sağlıklı ortamda yapılabilmesi için derhal serbest bırakılmalıdır" diye konuştu. İZMİR

 

*****

'Kalamaz’ raporu işlemiyor

Ağır hasta tutsak Gıyasettin Sevmiş, “cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen tahliye edilmiyor.

Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ndeki ağır hasta tutsak Gıyasettin Sevmiş’in sağlık durumu kötüleşiyor. “Örgüte yardım ve yataklık” suçlamasıyla tutuklanarak müebbet hapis cezası alan ve 16 yıllık tutsak Sevmiş, 11 yıl önce Wilson hastalığına (karaciğer, beyin ve diğer hayati organlarda bakır birikmesi sonucu ortaya çıkan kalıtsal bir hastalık) yakalandı. Sevmiş’in ayrıca siroz, şeker, migren, görme bozukluğu, beyninde küçülme, damar tıkanıklığı, Hepatit B gibi hastalıkları da bulunuyor. Ayrıca Haziran 2017'de geçirdiği ameliyat sonucu Sevmiş’in kalbine pil takıldı. Sevmiş, 11 Mart 2014'te Amed’de bulunan Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi oldu ve sağlık durumuna dair “cezaevinde kalamaz” raporu verildi, ancak tahliye edilmiyor. 

Sultan Sevmiş, eşinin yaşadıklarına dair “zulüm yapılıyor” dedi. Sevmiş, “Serbest bırakılması için ölüm döşeğinde mi olması lazım? Tedavisi yapılmıyor. Tekli hücrede tutuluyor” dedi. WAN

 

*****

Gazeteci Ren’e hücre cezası

JINNEWS muhabiri Derya Ren'e, çıplak aramayı kabul etmediği için üç günlük hücre cezası verildi. 

Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan JINNEWS muhabiri Derya Ren, hakkında kesinleşmiş cezası olduğu gerekçesiyle 25 Ekim 2022'de tutuklandı. Ren, cezaevine götürülürken gardiyanların çıplak arama girişimini kabul etmemesi üzerine 5 gardiyan tarafından darp edildi. Çıplak aramayı kabul etmeyen Ren hakkında başlatılan disiplin soruşturması kapsamında üç günlük hücre cezası verildi. AMED

 

*****