AB Türkiye gündemiyle toplanıyor

Selma AKKAYA yazdı —

3 Temmuz 2020 Cuma - 09:07

Türkiye ile Fransa arasındaki gerilim artarken, Fransa kritik bir açıklama yaparak, Akdeniz’deki tatbikata katılmayacaklarını duyurdu. NATO’ya geçtiğimiz hafta Türkiye konusunda başvuran Fransa, bu kez 13 Temmuz’da Türkiye hakkındaki yaptırımları konuşmak için AB’yi topluyor.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, Fransa’nın talebi üzerine 13 Temmuz’da bir araya gelecek. Toplantının gündemi Türkiye hakkındaki yaptırımları ağırlaştırmak. Çarşamba günü Meclis’te açıklamada bulunan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, “Talebimiz doğrultusunda AB’nin dışişleri bakanları arasında 13 Temmuz’da sadece Türkiye konusunun görüşüleceği bir toplantı düzenlenecek. Türkiye’nin Kıbrıs karasuları sahasındaki sondaj çalışmalarından dolayı AB Türkiye’ye zaten bazı yaptırımlar uyguluyor. Başka yaptırımlar da düşünülebilir” dedi.

Ankara ile Paris arasında Libya konusunda Salı günü ise Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’nin, Libya’daki iç savaşta tarihsel ve cezai sorumluluğu olduğunun altını çizdi. Macron, “Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’si Libya’daki askeri varlığını artırdı ve Suriye’den cihatçı savaşçıları yeniden toplu olarak Libya’ya getirdi” suçlamasında bulundu. Konuya dair konuşan Macron Türkiye’nin ülkesinin Libya’nın doğusunda konuşlu Halife Hafter’i desteklediği yönündeki iddialarını reddederken, Paris’in “siyasi bir çözüm” bulunmasından yana olduğunu ifade etti. Macron, “Şu anda bizim açımızdan Türkiye’nin kabul edilebilir olmayan Libya politikasının açıklığa kavuşturulması gereken bir noktadayız” ifadelerini kullanırken, diğer taraftan NATO’yu göreve çağıran Fransa bu kez Akdeniz’de tatbikata katılmayacağını duyurdu.

Türkiye’yi verdiği taahhütlerin hiçbirine riayet etmemekle suçlayan, Fransa, Ankara’yı savaşın yaşandığı ülkede ateşkesin sağlanmasının önündeki bir engel olarak görüyor. Son iki haftadır Libya konusunda yaşanan gerilim üzerine Türk ve Fransız yetkililer arasında tartışmalar sürerken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO’nun Rusya’yı tehdit olarak gördüğünü ifade ederken, diğer taraftan NATO müttefiki Fransa’nın ise Rusya’nın Libya’daki mevcudiyetini arttırmak için çaba gösterdiğini iddia etti. Türk tarafının konuşan bir diğer ismi ise Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa oldu. Senatörlerle söz konusu kriz üzerine bir araya gelen Musa, Senato’daki Dışişleri Komisyonunda yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, BM tarafından tanınan Libya hükümetinin daveti üzerine Libya’da bulunduğunu belirtirken, Hafter’in bir terörist olduğunu ve Fransa’nın onu desteklemesinin anlaşılmaz olduğunu ifade ederek, Fransa’ya ağır suçlamalarda bulundu.

Fransa’nın Akdeniz operasyonundan çekilmesi ile geçtiğimiz hafta NATO’ya Türkiye için başvuruda bulunan Fransa’nın NATO’dan istediği yanıtı alamadığı anlaşılıyor. Bunun ikinci aşaması olarak AB’yi yaptırımlar konusunda göreve çağıran Fransa’nın Libya üzerinde Türkiye ile hegemonya savaşı giderek tırmanırken, Fransa’nın AB içinde destek için başta Almanya ve diğer NATO bileşenleriyle birebir görüşmeleri 13 Temmuz tarihine kadar sürdürmesi bekleniyor!

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.