AB yaptırımları tartışılıyor!

Selma AKKAYA yazdı —

11 Eylül 2020 Cuma - 10:00

  • Kısa sürede çözüme kavuşamayacağı anlaşılan Ankara-Paris gerilimi üzerinden diplomasi trafiğinin hız kazandığı bu günlerde Fransa tüm kartlarını masaya yatırmış gözüküyor. Bu gerilimin önümüzdeki aylarda da devam edeceğini söylemek yanıltıcı olmaz! Çünkü Doğu Akdeniz’deki pastadaki pay büyük!

Fransa Akdeniz'deki etkinliğini arttırmak için tüm yolları deniyor. Yunanistan, Kıbrıs, İtalya’nın da içinde olduğu Güney Avrupa Ülkeleri Birliği Forumu’nu Türkiye ve Doğu Akdeniz gündemiyle Korsika’da toplayan Fransa, 24-25 Eylül tarihlerinde de Avrupa Konseyi'ni Türkiye ile ilişkiler konusunda kararlar almak hususunda toplayacak.

Doğu Akdeniz gerilimi hem bölgedeki nüfuz alanı hem de AB içinde lider olmak isteyen Fransa için baş gündem. Bu nedenle Fransa AB üyesi olan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ve Yunanistan’ın yanında yer alarak Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yürüttüğü faaliyetlere karşı çıkıyor. Konuya dair günlük olarak açıklamalar birbirini izlerken Macron, AB çıkarlarının etkileneceğini savunarak Türkiye’ye yaptırım uygulanması için önce Korsika’da Güney Avrupa Ülkeleri Forumu’nu toplarken, ay sonunda da Avrupa Konseyi’ni bu amaçla bir araya getirecek. Konuya dair açıklamada bulunan Fransa'nın Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Avrupa Konseyi ana gündeminin, Türkiye'nin Yunanistan ve Kıbrıs ile yaşadığı gerilim olacağını ve Türkiye'ye yaptırım seçeneğinin masaya yatırılacağını ifade etti.

Le Drian, "Türkiye'ye karşı gerçekleştirilebilecek misillemelerin" konuşulduğunu ve Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki amaçlarıyla ilgili olarak görüşmelere başlanması gerektiğini ifade etti. "Erdoğan elimizde birtakım seçenekler olduğunu biliyor" diyen Le Drian, Türkiye aba altında sopa gösterdi. 

AB dönem başkanlığını yürüten Almanya, Türkiye ile Yunanistan arasındaki krize karşı bir arabulucu rolüne soyunurken, Fransa söz konusu Almanya'nın hamlesinden rahatsız. Bu nedenle AB’nin diğer ülkeleriyle sıkı temaslar kuran Fransa’nın yürüttüğü politikanın etkili olduğu tam anlamıyla söylenemez. AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de Türkiye'ye karşı yaptırımların uygulanabileceğini, ancak şimdiye kadar Fransa'nın diğer AB ülkelerini bu konuda ikna edemediğini söylüyor. Bu nedenle diplomasi trafiğini derinleştiren Fransa, Akdeniz’deki nüfuz alanlarını Türkiye’ye kaptırmak istemiyor. Aynı gündemle, Fransa daha Ağustos sonunda AB dışişleri bakanları Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki tansiyonu düşürmesi gündemiyle toplamıştı. Söz konusu toplantıda Türkiye'nin tansiyonu düşürmemesi halinde AB'nin yaptırımlarıyla karşı karşıya kalabileceği sinyalini verilmişti.

Öte yandan, Fransa'nın donanmadaki en güçlü silahı Charles de Gaulle gemisi Fransa Savunma Bakanlığı'nın açıklamasına göre Doğu Akdeniz’e yol aldı. Geminin personel kapasitesi hakkında net bir bilgi verilmezken çok ağır silahlar taşıdığı ve gemiye 40 savaş uçağı ve birçok helikopterin alınabildiği ifade ediliyor.

Geçtiğimiz yıldan itibaren özellikle Libya ile tarihsel bir bağı olan Fransa, bölgede üstünlüğünü Türkiye'ye kaptırmış, devamında özellikle Türkiye’nin Doğu Akdeniz bölgesinde etkinliğini arttırması Fransa’yı dış politika konusunda epey zorlamıştı. Benzer bir pozisyona düşmek istemeyen Fransa, AB’yi devreye sokarak Türkiye’ye yaptırım uygulamak istiyor. Doğu Akdeniz konusunda Almanya’nın arabuluculuk hamlesinin ardından Fransa bu kez askeri gemiyi bölgeye göndererek, yeni bir hamle gerçekleştirmiş oldu.

Kısa sürede çözüme kavuşamayacağı anlaşılan Ankara-Paris gerilimi üzerinden diplomasi trafiğinin hız kazandığı bu günlerde Fransa tüm kartlarını masaya yatırmış gözüküyor. Bu gerilimin önümüzdeki aylarda da devam edeceğini söylemek yanıltıcı olmaz! Çünkü Doğu Akdeniz’deki pastadaki pay büyük!

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.