Akciğer embolisi

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

21 Nisan 2021 Çarşamba - 22:32

  • Bazı kalp hastalıkları, aşırı kilo, sigara kullanımı, doğum kontrol hapı, hormon ilaçları, gebelik, kanser vb hastalıklar akciğer embolisi riskini yükseltir. 

Akciğer embolisi Tıp dilinde pulmoner emboli olarak geçiyor. Emboli kan pıhtılaşmasının yol açtığı damar tıkanıklığıdır. Akciğer embolisinde kalpten akciğere kan götüren akciğer atardamarı aniden kan pıhtısı ile tıkanır. Atardamar ya tam tıkanabilir ya da atardamarın dalları tıkanabilir. Böylelikle akciğerdeki kan akışı kısıtlanır. Bundan kaynaklı kan temizleme işlemi ve kandaki oksijen seviyesi azalır. Akciğer oksijen alıp vücuttaki karbon dioksiti dışarı vermektedir. Oksijen oranının düşmesi tüm organları olumsuz etkiliyor. 

Bundan dolayı bu durum acil müdahale gerektiriyor. Embolinin kapsamı, yani kan pıhtısının büyüklüğü etkileri konusunda belirleyicidir. Kan pıhtısı atardamarın çok sayıda dalını kapsaması veya çok büyük olması ölümcül olma riskini yükseltir. 

Kan pıhtısı oluşmasının birçok nedeni vardır. Yaralanma, hareketsizlik ve cerrahi müdahaleler/ameliyatlar bunların başında geliyor. Uzun süre hareketsiz kalındığında (uzun yolculuk, hastalık sebebiyle uzun süre yatmak) ayaklarda kan akışı yavaşlar. Bunun sonucunda kan pıhtısı oluşması riski artar.  

Bazı kalp hastalıkları, aşırı kilo, sigara kullanımı, doğum kontrol hapı, hormon ilaçları, gebelik, kanser vb hastalıklar akciğer embolisi riskini yükseltir. 

Ani başlayan ve giderek artan nefes darlığı, göğüs ağrısı, öksürük, öksürük ile kan tükürme, bacakta şişme ve ağrı, terleme, huzursuzluk ve bayılma hissi akciğer embolisinin belirtisidir. 

Tanı için fiziki muayenenin dışında - ki bahsettiğim belirtiler birçok hastalıkta görülüyor - laboratuvar ve görüntüleme yöntemleri de gereklidir. İlk önce farklı akciğer hastalıklarını ayırt edebilmek açısından röntgen çekiliyor. Emboliyi teşhis edebilmek için bilgisayarlı tomografi yapılıyor. Akciğerdeki damarları görünür kılmak için koldan bir ilaç da veriliyor. 

Tedavinin başında ilaç tedavisi geliyor. Durumu iyi olan hastalarda en az 3 ay kan inceltici ilaçlar kullanılıyor. Durumu ağır olan hastalarda ise pıhtı eritici ilaçlar kullanılıyor. Pıhtı eritici ilaçlar hastanın çok kötü olmasından kaynaklı kullanılamıyorsa cerrahi müdahale gereklidir. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.