Almanya’da Covid aşılanması

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

6 Ocak 2021 Çarşamba - 23:36

  • Müsadeli aşılar doğrudan heryerde ve herkes için hazır değildir. Hem üretilmesi hem de dağıtımı yapılması gerekir. Almanya Federal Sağlık Bakanlığı ve eyaletler planlamadan ve dağıtımdan sorumludur.

 Aşılanma konusuna tavsiyelerde bulunan Robert Koch Enstitüsü ise aşı alımı ve dağıtımı ile ilgilenmemektedir. Robert Koch Enstitüsü’ne bağlı Daimi Aşı Komisyonu aşılanma konusunda tavsiyeler, özellikle de öncelikli olarak aşı olması gereken grupların belirlenmesi ile görevlendirilmiştir.

Aşıların dağılımı eyaletler tarafından oluşturulan aşı merkezlerince yapılmaktadır. Bunun yanı sıra seyyar aşılama ekipleri de mevcuttur. Bunlar bakım evleri, yaşlılar yurdu vb. yerlerdeki aşılanmayı yapmakla görevlidir. Hastanelerde ise aşılar başta işyeri hekimi olmak üzere oradaki tüm hekimler tarafından yapılabilinir. Eyaletler bazında aşı merkezleri ile ilgili daha detaylı bilgi bulmak mümkündür.

Neden aşı merkezlerine ihtiyaç duyuldu, sorusu sık gündeme gelmektedir. Aşı merkezleri lojistik ve organizasyon bakımından daha uygundur. Böylelikle kısa zamanda daha fazla insana aşı yapmak mümkündür. Aşı merkezleri aşıların doğru şekilde depolanması için de önemlidir. Bazı aşılar çok düşük derecelerde tutulması gerekiyor. Eczane ve muayenehanelerde buna uygun buzdolabı bulunmamaktadır. Aşı merkezlerinde günde yüzlerce insanı aşılamak mümkün. Böylelikle aşılar son kullanım tarihini aşmadan kullanılır. Aşı kıtlığı da gözönünde bulundurulursa bunun önemi daha iyi anlaşılır. Aşı merkezleri öncelikli olarak aşı olması gereken insanların aşılanması için daha sağlıklıdır. Üretilen aşılar çoğaldıkça ve aşı depolama sorunları çözüldükçe aşılanma mekanizması merkezlerden ziyade genel aşılanma sistemine, örneğin aile hekimlerine dahil edilecektir.

Nüfusun yüzde kaçı aşı yaptırmalıdır, sorusuna cevap verirken iki noktayı göz önünde bulundurmak gerekiyor: kişinin korunması ve toplumun korunması. Matematiksel olarak Almanya’da yaşayan insanların yüzde 70’nin bağışıklık kazanması durumunda pandemi geçer, yani toplumsal korunma sağlanmış olur. Ancak aşının bulaşmayı engelleyip engellemediği henüz net değildir. Öncellikli olan aşının kişi bazında enfeksiyonu ve hastalığın ağır şekilde seyretmesini engellemektir. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.