Alzheimer hastalığı

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

12 Ocak 2022 Çarşamba - 23:30

  • Hastalığın nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir. Beyin hücreleri programlanandan önce erken ölmektedir. Yaş ilerledikçe herkeste beyin hücreleri ölmektedir. Ancak Alzheimer'de bu hücre ölümü daha erken ve çok daha hızlı yaşanmaktadır.

Demans tek bir hastalığı tarif eden isim değildir. Demans bellek ve benzeri zihinsel yeteneklerin bozukluğu ile giden hastalıkları tarif etmektedir. Bu hastalıklar beyinde bazı değişikliklere yol açmaktadır ve bunlara göre belirtiler de ortaya çıkmaktadır.

Demans kapsamına giren hastalıkların başında Alzheimer ve vasküler, yani damar tıkanıklığına bağlı demans gelmektedir. Bu yazımda Alzheimer hastalığını işleyeceğim.

Hastalık normal zihinsel gelişim sonrasında meydana gelmektedir. Hastalığın nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir. Beyin hücreleri programlanandan önce erken ölmektedir. Yaş ilerledikçe herkeste beyin hücreleri ölmektedir. Ancak Alzheimer'de bu hücre ölümü daha erken ve çok daha hızlı yaşanmaktadır. Bununla birlikte beyin küçülmektedir. Alzheimer nadir de olsa irsi olabilir.

Nedeni tam olarak bilinmemek üzere belirli risk faktörleri mevcuttur. Bunların başında yaş gelmektedir. Bu da değiştirilemez bir etkendir. Damar hastalıkları (yüksek tansiyon, kalp krizi, kanda yağ oranının yüksek oluşu vb), geçmişte ciddi kafa yaralanmaları ve depresyon da Alzheimer hastalığı riskini artırıyor. Bazı hastalarda Alzheimer yavaş, bazılarında ise hızlı ilerlemektedir.

Unutkanlık hastalığın temel belirtisidir. Başlangıçta hafif bir unutkanlık görülmektedir. Bu unutkanlık hastalık ilerledikçe derinleşmektedir. Örneğin hastalar kaldırdıkları eşyaları bulamaz. Daha sonra ise dışarı çıkıp eve dönüşte zorlanır, hatta kaybolurlar. Hastalar daha önceden olmayan bir şekilde içlerine kapanabilir, isteksiz görülebilirler. Hastalar uğraş ve hobilerini de terk edebilir. Bir takım psikiyatrik bulgular da olabilir.

Hastalar olmayan durumlardan bahsedebilir, onları gördüğünü söyleyebilir. Karmaşık alet kullanımı ve para hesabı zorlaşabilir.

Haftaya da Alzheimer hastalığının ilerleyişini, yavaşlatma bakımından gerekli yöntemleri ve hastalar için sağlanması gereken koşulları işleyeceğim.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.