Aşılanma durumu 

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

14 Nisan 2021 Çarşamba - 22:37

  • Dünya genelinde şimdiye kadar 781 milyon aşı yapılmıştır. En çok aşı yapılan ülkeler ABD ve Çin'dir. Nüfusa orantılı ele alındığında ise en çok aşı yapan ülkeler arasında İsrail öne çıkıyor. 9 milyon nüfuslu ülke nüfusunun yüzde 57'sini aşılamış. Geçen hafta Tel Aviv'deki son Korona bölümü kapatıldı. Türkiye'de şimdiye kadar 18 milyon aşı yapılmış.

Yazımı hazırladığım 13 Nisan itibariyle dünya genelinde 136 milyar insan Koronavirüsü enfeksiyonuna yakalanmış ve yaklaşık 3 milyon insan hayatını kaybetmiş. Gün itibariyle en çok vaka ABD, Brezilya, Hindistan ve Rusya'da görülmektedir. Almanya'da 3 milyon insan enfekte olmuş, 79 bin insan hayatını kaybetmiş. Türkiye'de ise 3 milyon 900 bin insanda Koronavirüsü tespit edilmiş, bunlardan 34 bini yaşamını yitirmiş. 

Dünya genelinde şimdiye kadar 781 milyon aşı yapılmıştır. En çok aşı yapılan ülkeler ABD ve Çin'dir. Nüfusa orantılı ele alındığında ise en çok aşı yapan ülkeler arasında İsrail öne çıkıyor. 9 milyon nüfuslu ülke nüfusunun yüzde 57'sini aşılamış. Geçen hafta Tel Aviv'deki son Korona bölümü kapatıldı. Türkiye'de şimdiye kadar 18 milyon aşı yapılmış. Ancak Hongkong Üniversitesi’nden virologlar iki gün önce Çin'de üretilen Sinovac aşısının iki aşıdan sonraki etkisinin BioNTech/Pfizer'in birinci aşısından daha az olduğunu açıkladı. Almanya'da dün itibariyle nüfusun yüzde 13'ü en az bir defa aşı olmuş, yüzde 6'sı ikinci aşısını da almıştır. 67 ülkeye ise henüz aşı ulaşmış değil. Küresel olan pandeminin aşı dağıtımı global olmadıkça tehlike ortadan kalkmayacak. 

Avrupa'da şimdiye kadar BioNTech/Pfizer, Moderna ve AstraZeneca şirketlerinin ürettiği aşılar kullanılmaktadır. Avrupa İlaç Dairesi (EMA) Johnson & Johnson şirketinin ürettiği aşı için de kullanım iznini verdi. Şirket önümüzdeki hafta Avrupa'ya aşı göndermeye başlayacak. Bu şirketin aşısı yapı itibariyle AstraZeneca aşısına benzemektedir. Önemli avantajı ise sırf bir defa yapılması gerekiyor. Avrupa Birliği başta olmak üzere birçok ülke böylelikle aşılanmanın hız kazanacağını umuyor. 

Kan pıhtılaşması, özellikle de beyin damarlarındaki serebral venöz tromboz ile tartışmalara neden olan AstraZeneca aşısı için Avrupa İlaç Dairesi geçen hafta tekrar bir açıklama yaparak yararının zarardan çok fazla olduğunu belirtti. İngiltere'de 18 milyon insana AstraZeneca aşısı yapıldı, 30'unda kan pıhtılaşması (bunlardan 22'si cerebral venöz tromboz, yani beyin toplardamarlarında kan pıhtılaşması) görüldü. 7 kişi kan pıhtılaşması sonucu yaşamını yitirdi. Kan pıhtılaşması özellikle 60 yaş altı kadınlarda görüldüğü için Almanya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesi AstraZeneca aşısını 60 yaş altındaki insanlara yapmayacaklarını duyurdu.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.