Aşıların etki oranı

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

17 Şubat 2021 Çarşamba - 23:00

  • BioNTech/Pfizer’in ürettiği aşısının etkisini yüzde 90, Moderna şirketi ise aşısının etkisini yüzde 95 olarak tanımlamıştı. Bu insanlarda umut yaratmıştı. 

BioNTech/Pfizer şirketi 9 Kasım'da üçüncü aşamanın ilk sonuçlarını paylaştı ve aşının etkisini yüzde 90 olarak açıkladı. Şirket araştırmanın sonuçlanması sonrası ise etki oranın yüzde 95 olduğunu belirtti. Ondan bir kaç gün önce Moderna şirketi aşısının etkisini yüzde 95 olarak tanımlamıştı. Bu insanlarda umut yaratmıştı.

AstraZeneca aşısının etki oranı yüzde 70 olarak açıklandı. Bu belli soru işaretlerini beraberinde getirdi.

Peki yüzde 70 etki oranı ne demek? Genelde şöyle bir hesap yapılır: Aşı alan 100 kişiden 70'i hastalıktan korunuyor, 30'u ise hastalanabilir. Buna göre Almanya'da 83 milyon insana aşı yapılsa bile 25 milyon insan hastalanabilir. Ancak bu hesabın temeli yanlış. Çünkü virüsün bulaşması hastalık anlamına gelmiyor. Belirtileri olmayıp, testi pozitif olanlar da var.

Onbinlerce kişi üzerinde yapılan testler söz konusu. Bunlar iki gruba ayrıldı. Grubun bir tanesine aşı yapıldı, diğerine ise içinde hiçbir tıbbi madde bulunmayan, yani etkisiz bir sıvı verildi.

Ardından araştırmacılar / şirketler iki grupta hastalanan, yani Covid-19'a yakalanan kişi sayısına baktı. Aşının etkisiz olması durumunda iki grupta bu sayı neredeyse eşit olmalı. Ancak araştırmalar aşı olan grupta çok daha az insanın hastalandığını gösteriyor.

Örnek verecek olursak: Aşı olan insanlardan 10 tanesi hastalanıyor, etkisiz sıvı verilen grupta ise 100 kişi. Bu yüz kişi eşittir yüzde yüz. 10 kişi ise yüzde 10 olarak tanımlanıyor. Böylelikle aşı olan grupta hastalanma riski yüzde 90 düşük.

BioNTech/Pfizer şirketinden bir örnek verecek olursak: Aşı alanlardan 8, etkisiz sıvı verilenlerden ise 162 kişi hastalandı. 162 eşittir yüzde yüz. 8 kişi bunlardan yüzde beşini teşkil ediyor. Yani aşı olanların hastalanma riski diğer gruba nazaran yüzde 95 düşüyor.

Şimdiye kadar yapılan araştırmalar aşının hastalanma oranını düşürmekle beraber hastalığın seyrini de olumlu etkilediğini gösteriyor. Aşı olan insanlarda ağır şekilde seyreden vakalar neredeyse sıfır. Büyük bir İsrail sağlık sigortası aşı olan 523 bin insan ile ilgili verileri açıkladı. Bunlardan sadece 544'ünde Koronavirüsü enfeksiyonu tespit edildi. Enfeksiyon tespit edilenlerden 15'i hastanede tedavi altına alındı, kimse ölmedi. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.