Aşırı sağ imaj değiştiriyor!

Selma AKKAYA yazdı —

  • Mevcut durumda Fransız Parlamentosu’nda özellikle hükümeti baskılama konusunda etkin olan Ulusal Cephe, Macron’un göçmen siyasetini de belirler duruma gelmiş görünüyor.

Fransa’da aşırı sağcı ve göçmen karşıtı politikası ile öne çıkan Ulusal Birlik Partisi (RN) liderliği Marine Le Pen’den 27 yaşındaki Jordan Bardella geçti. Aynı zamanda Avrupa Parlamentosu üyesi olan Bardella’nın bu göreve seçilmesiyle, Fransa’da son 50 yılda aşı sağ siyasete damgasını vurmuş Le Pen ailesinin devri son buldu,

Bardella, Marine Le Pen’e yakınlığı ile önceki seçimlerde parti içerisinde öne çıkmış bir isim. Marine Le Pen’in baba Le Pen’in desteğini kaybettiği, toplum içerisinde yıpranan imajı nedeni ile Parti içerisinde bir yenilenmeye gideceği yönde seçim sonrası haberler yapılmıştı. Genç ve liberal bir vizyon üzerinden hareket eden Le Pen’in kendi yerine Bardella’yı seçmek istediği belirtiliyordu. Hafta sonu yapılan seçimde parti Bardella, delegelerinin oyunun yüzde 84,84’ünü alırken karşısında yarışan Louis Aliot ise yüzde 15,16 oranında oy aldı. Bardella, Jean Marie Le Pen ve kızı Marine Le Pen’den sonra aşırı sağ partiye liderlik yapan üçüncü siyasetçi olacak.

Marine Le Pen son 11 yıldır parti liderliği yapıyordu. Baba Le Pen’e göre daha fazla ‘ılımlı” bir siyaset izleme yolu seçti. Rusya ile dirsek teması, kampanyası sırasında Rusya’dan para aldığı yönde haberlerle sürekli gündemde olan Marine Le Pen, bir önceki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde atağa geçti. Ardından belediye seçimleri ve genel seçimlerdeki başarısı ile öne çıktı. Ama ülkede diğer partilerin oluşturduğu koalisyon ile birlikte cumhurbaşkanlığını kaybetti. Genç kuşaklar içerisinde giderek taban kazanan partinin liderlik yüzünü değiştirmek gerektiği yöndeki tartışmaları sonlandıran aşırı sağcı Ulusal Cephe, bu kez Bardella’yı piyasaya sürdü.

Bardella, ‘modern milliyetçilerden’ olduğunu söylüyor. Parti kongresinde konuşan Le Pen, ‘siyaset sahnesinden kaybolmayacağını’ belirtirken, “Ulusal Cephe’den tatil için ayrılmıyorum. Ülkede bana nerede ihtiyaç olursa orada olacağım” ifadelerini kullandı. Çünkü Bardella’da bir Le Pen projesi. Le Pen’e sadakatiyle bilinen Bardella, “Marine’in devrettiği muhteşem mirası daha da geliştirmeyi hedeflediğini” söylerken, “ırkçılık ve Semitizm karşıtlığıyla ilişkili olmayan modern milliyetçilerden olduğunu” da dile getirdi. 

Seçimin ardından Fransa’da siyaset bilimi uzmanları, konuya dair yaptıkları açıklamalarda, genç kuşaklara oynayan partinin Bardella’yı önümüzdeki yıllarda seçimlere hazırladığını belirtiyor. Le Pen’in yıpranan imajını geride bırakıp, daha ılımlı bir siyaset çizgisi ile merkez sağdan oy çıkarmayı hedefleyen partinin stratejik olarak Avrupa’daki İtalya gibi örnekleri iyi izlediği belirtilirken, Parti’nin güçleneceği yorumları yapılıyor.

Mevcut durumda Fransız Parlamentosu’nda özellikle hükümeti baskılama konusunda etkin olan Ulusal Cephe, Macron’un göçmen siyasetini de belirler duruma gelmiş görünüyor. Ülkede yükselen göçmen karşıtlığının sesi olan Ulusal Cephe’nin basıncı ile yeni göçmen yasasına hazırlanan hükümet, yer yer benzer bir dille konuşmaya başladı. Uzmanlar, Avrupa Birliği ve dış siyasette farklı fikirlere sahip Ulusal Cephe’nin söz konusu değişim ile birlikte önümüzdeki dönem daha da güçlenmesi bekleniyor. Yaşanan kriz ve kaostan en fazla aşırı sağın beslendiği gerçeği düşünüldüğünde muhtemel sonuç bu olacak.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.