Aşırı sıcaklarda dikkat edilmesi gereken hususlar 

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

  • Yeterli sıvı alımı vücudun oluşan zararlı maddelerden arındırılması açısından da oldukça önemlidir. Sıvı aynı zamanda vücut fonksiyonlarının düzenli çalışmasında ve metabolizma dengesinin sağlanmasında da önemli bir rol oynamaktadır.

Aşırı sıcaklar tehlikeli boyutlara varabilecek sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Özellikle bebekler, 65 yaş üstü ve ön hastalıkları olan insanlar için aşırı sıcağın hayati tehlike boyutuna varma riski oldukça yüksektir. Dışarıda, özellikle de ağır işte çalışan insanlar için de aynısı geçerlidir. Almanya'da 2015 yılında 6 bin insan aşırı sıcaklardan kaynaklı yaşamını yitirmişti. Bu sayı 2018 ile 2020 arası 19 bine ulaşmıştı. Sıcaklığın ortalama bir derece yükselmesinin ölüm oranının en az yüzde bir artmasına sebep olacağı hesaplanıyor. Özellikle şehir merkezleri ve sık imar edilmiş alanlarda aşırı sıcakların etkileri daha fazla görülmektedir. Bunun sebebi o yerlerde ekilen alanların az olmasıdır. Bu alanlarda insan sayısının gittikçe çoğalması ve özellikle Almanya'da yaş oranının gittikçe yükselmesiyle birlikte sorun derinleşecektir.

Hem sıcaklığın kendisi hem de nem artışı vücut ısısının yükselmesine, yani ateşlenmeye neden olabilir. Metabolizma da bu durumdan etkilenmektedir. Baş ağrısı, ayaklarda şişkinlik, kas kasılması, tansiyon düşüklüğü, baş dönmesi ve halsizlik aşırı sıcaklardan kaynaklı sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Güneş çarpması sonucu şuur kaybı, kusma, ishal ve aşırı tansiyon düşüklüğü de yaşanabilir. Solunum yolları hastalıklarının kısmen ağırlaşabildiği de görülmektedir. Uyku düzeni de bozulabilir. Kalp krizi, böbrek hastalıkları ve kan pıhtılaşması riski bu süreçlerde daha yüksektir. 

Vücut ısısını dengeleyebilmek için bol sıvının tüketilmesi gerekmektedir. Yeterli sıvı alımı vücudun oluşan zararlı maddelerden arındırılması açısından da oldukça önemlidir. Sıvı aynı zamanda vücut fonksiyonlarının düzenli çalışmasında ve metabolizma dengesinin sağlanmasında da önemli bir rol oynamaktadır. Hafif yemeklerin yenilmesi ve ağır işlerden mümkün olduğunca uzak durma da önemlidir. Odaların serin tutulması bakımından pencerelerin sabah ve akşam dışında açılmaması önemlidir. Kullanılmayan elektronik eşyaların elektrikten kesilmesi de oda sıcaklığını olumlu etkileyebilir. Aşırı sıcaklık idrar söktürücü veya guatr gibi bazı ilaçların etkisini de değiştirebilir. Bu konuda sorun varsa doktora başvurulmalıdır. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.