AstraZeneca aşısı

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

24 Mart 2021 Çarşamba - 22:19

  • Oxford AstraZeneca işbirliğinde üretilen Covid-19 aşısı birçok tartışmaya neden oldu/oluyor.

 

AstraZeneca aşısı viral vektör tekniğine dayanıyor. Bu teknikte insanlar için herhangi bir tehlike oluşturmayan bir virüs kullanılmaktadır. Bu virüs genetik olarak değiştiriliyor ve aşı adayı mikro organizmanın genetik materyalı yükleniyor.  Covid-19’a karşı kullanılan AstraZeneca aşısında insanlar için tehlike oluşturmayan Adenovirüsü kullanılıyor. Adenovirüse Koronavirüsünün yüzeyindeki proteinin yapısını içeren bir gen yerleştirilmiş. Taşıyıcı virüs, yani Adenovirüs vücutta çoğalmıyor. Bundan dolayı da enfeksiyona yol açmıyor. Vücuttaki hücreler aşının verilmesi ile Koronavirüsünün yüzeyindeki proteini üretmeye başlıyor. Bu proteinler bağışıklık sistemini antikor üretimine teşvik ediyor. Bağışıklık sistemi Adenovirüsü kontrol ediyor ve kısa süre sonra da yok ediyor. Aşıdan bağımsız olarak, Adeno virüs enfeksiyonu insan hücrelerinin genetik yapısını değiştirmiyor. Aşı olarak verilen virüs için de bu geçerlidir. Viral vektör aşılarının üretimi hızlı şekilde yapılabiliyor. AstraZeneca aşısı 2 ile 8 derece arasında tutulabiliyor. Bundan dolayı depolanması da sorun olmuyor. Aşı ile verilen virüs hastalanmaya yol açmadığı için bağışıklık sistemi zayıf olan insanlara verilmesi de sorun olmuyor.

AstraZeneca aşısı 12 hafta arayla iki defa yapılıyor. Aşı ikinci aşıdan yaklaşık 15 gün sonra tam olarak etkisini gösteriyor. İnsanların hastalanma riskini yüzde 80 düşürüyor. Bu yüzde 20’si hastalanır anlamına gelmiyor. Örnek verirsek: Yapılan araştırmalarda aşı almayan yüz kişi hastalanıyor, aşı yapılanlardan ise 20 tanesi. Hastalanan yüz kişi yüzde yüz anlamına geliyor. Aşı yapılıp hastalanan 20 kişi bunun yüzde onunu oluşturuyor. Yani aşı yapılan insanlarda hastalanma oranı yüzde 80 düşüyor (100-20=80). Hastalığın ağır seyrini engelleme oranı daha da yüksek. AstraZeneca aşısı alıp Koronavirüsü enfeksiyonundan dolayı ölen insanların sayısı neredeyse sıfır.

Haftaya bu aşının yan etkilerini, özellikle de tartışmalara ve hatta bazı ülkelerde bir süreliğine aşılanmanın durdurulmasına yol açan kan pıhtılaşması konusunu işleyeceğim. Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa İlaç Dairesi AstraZeneca aşısının güvenilir olduğunu sürekli tekrarlamaktadır. Bunun için sıranız geldiğinde aşınızı yaptırınız.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.