Bademcik ameliyatı II 

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

28 Ekim 2020 Çarşamba - 22:46

  • Ameliyat esnasında veya sonrasında ciddi kanamalar meydana gelebilir. Kanama yaşamı tehdit edebilecek duruma da ulaşabilir. Bu durumda kan nakli gerekli olabilir. Aşırı kanama damar zedelenmesi sonucu oluşmamışsa mutlaka nedeni araştırılmalıdır. Çünkü gizli pıhtılaşma bozukluğu kanamaya sebep olabilir. 

 

Her ameliyatta olduğu gibi yara enfeksiyonu da bir risktir. Bademcik ameliyatı sonrası apse (irin birikme) tehlikesi de vardır. Bu durum ikinci bir ameliyat gerektirmektedir. Dil ve boğazdaki sinir hasarları yutkunmada, dil hareketinde ve tat almada kalıcı sorunlara neden olabilir. Dişler de ameliyat esnasında hasar görebilir.

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi ameliyat öncesi hem narkoz doktorunu hem de burun boğaz uzmanını kullanılan ilaçlar hakkında bilgilendirmek riskleri azaltma bakımından oldukça önemlidir. 

İyileşme genellikle 2-3 hafta sürer. Ardından bölgesel şikayetler azalır. Bademcikler alındıktan sonra bademcik iltihabı söz konusu olamaz ama boğazda virüs enfeksiyonları gelişebilir. Nadiren kesi yüzeyindeki bademcik kalıntıları yüzünden yeni bir iltihaplanma meydana gelebilir ve ikinci bir ameliyatı gerekli kılabilir.

Ameliyat sonrası kanama müdahaleden günler, istisnai durumlarda haftalar sonra bile burun veya ağızdan kan gelmesi, kan tükürme ya da istemsiz yutkunmada artış veya koyu renkli dışkı ile ortaya çıkabilir. Özellikle çocuklar izlenmelidir. Yeniden kanama, şiddetli ağrı veya ateş olursa, derhal doktora/ambulansa başvurulmalıdır. Kanama meydana geldiğinde hasta kanı tükürebileceği şekilde tutulması gerekir. Hastayı arkasına yatırmak yanlıştır. 

2-3 hafta dikkatli davranılması gerekir. Yarayı korumak için ilk 10 gün beslenme yumuşak gıdalarla ile yapılmalıdır. Asitli içeceklerden kaçınılmalıdır. Bedensel zorlanmadan ve tansiyon yükseltici hareketlerden/işlerden uzak durulmalıdır. 3 hafta spor yapılmamalıdır. Bu süreçte üşütmekten ve enfeksiyon kapmamak için özen gösterilmelidir.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.