Bel fıtığı

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

25 Kasım 2020 Çarşamba - 22:53

  • Bel fıtığı ileri yaşlarda daha sık görülmektedir. Ancak genç yaşlarda da yaşanır. İleri yaşlarda disklerde bulunan sıvının azalması fıtığa sebep vermektedir. 

 

Kol, bel, kalça veya bacaklarda ağrı, kas zayıflığı, yürümede ve hareketlerde zorluklar ve/veya kısıtlamalar, çabuk yorulma, ayak parmakları üzerinde duramama, otururken ve kalkarken güçlük çekme, bel fıtığından etkilenen sinirlerin bulunduğu yerlerde uyuşma ve karıncalanma, idrar tutamama bel fıtığının başlıca belirtileridir. 

Kilo fazlalığı, hareketsizlik, yaralanmalar, ani şekilde hareketler, masa başında çalışma, şoförlük mesleği ve gebelik bel fıtığına neden olan faktörler. 

Bel fıtığı olan kişiler belli hususlara dikkat ederek ağrılarının artmasını engelleyebilir ve başka bel fıtıklarının oluşmasını önleyebilirler: Ani hareketlerden kaçınmak, ağır kaldırmamak, uzun süre aynı pozisyonda kalmamak, uzun zaman ayakta durmamak, yukarı doğru uzanmamak, eğilirken dizleri kırarak eğilmeye dikkat etmek, kilo almamaya / vermeye çalışmak, sırt üstü yatmak, dik oturmak, hafif sporlar yapmak, el çantası yerine sırt çantası tercih etmek, çantanın fazla ağır olmamasına dikkat etmek. 

Bel fıtığının tedavisinde bel fıtığı belirtilerinin ne kadarının gözlemlendiği belirleyici olmaktadır. Hafif belirtiler gösteriyorsa bel fıtığı tedavisinde ilaç kullanımıyla fıtığın sebep olduğu ağrılar azaltılabilir. Bu ilaçlar ağrı kesiciler ve kas gevşeticilerdir. Hasta bel fıtığı belirtilerini çok şiddetli yaşıyorsa bel fıtığı tedavisinde ameliyat gerekli olabilir. Bel fıtığı tedavisinde fizik tedavi da sıklıkla yapılır. Bu tedavide biçimi kasların güçlendirilmesi açısından önemlidir. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.