Bel omuru bölgesinde bel fıtığı ameliyatı

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

2 Aralık 2020 Çarşamba - 22:50

  • Bel omuru bölgesinde bel fıtığının ameliyat yolu ile tedavisi için üç yöntem bulunmaktadır.

 

Diskin, yani omurga kemiklerinin arasındaki maddenin bir bölümünün bir sonda ile emilmesi mümkündür. Endoskop (ucunda kamera ve ışık bulunan esnek bir alet, hortum şeklindedir) aracılığıyla da diskin bir bölümü alınabilir. En sık kullanılan yöntem ise açık bel fıtığı ameliyatıdır.

Bu yazımda narkoz altında yapılan açık ameliyatı işleyeceğim. Belli bir pozisyonda (oturarak veya uzanarak) röntgen filmi çekilerek cilt üzerindeki problemli ameliyat bölgesi işaretlenmektedir. Cilt yarıldıktan sonra kaslar ayrıştırılmaktadır. Ardından liflerin bir bölümü alınmaktadır. Böylelikle disk bölgesine ulaşmak mümkün. Bazı durumlarda disklere ulaşabilmek için omurga kemerlerinin bir kısmının alınması da gerekli olabilir. Diskin sinirlere basınç oluşturan kesimi alınmaktadır. Çoğu zaman ameliyat bölgesine sıvının akabilmesi için ince bir hortum yerleştirilmektedir. Hortum ameliyattan 1-2 gün sonra çıkarılmaktadır. 

Ameliyat sonrası bacak ve ayak hareketleri sürekli olarak kontrol edilmektedir. Disk kayması geniş bir bölgeyi kapsıyorsa veya daha önce de o bölgede ameliyat yapılmışsa sinirlerde ve damarlarda hasar oluşumu riski mevcuttur. Şişkinlik ve sonradan kanama da görülebilir. Bu durum genelde kısa vadeli olarak bacaklarda his kayıbına, felce, idrar bırakmada veya dışkı bırakmada sorunlara yol açmaktadır. Ancak nadir durumlarda bu sorunlar kalıcı da olabilir. Omurilik zarının zedenlenmesi durumunda omurilik sıvısının (sinir suyunun) dışa akması mümkün. Bu sıvı kayıbı şiddetli baş ağrısına yol açabilir. Menenjit tehlikesi de mevcuttur. Görme ve duyma gücü de olumsuz etkilenebilir. Görme bozukluluğu kalıcı olup körlüğe de yol açabilir. Yara izinin kalması kalıcı ağrılara yol açabilir.  Kan pıhtılaşması tehlikesi de vardır.       

Hastaların ameliyat sonrası hareket alanlarının normale dönmesi 1-2 hafta sürmektedir. Ancak yük taşıma vb konularda en ay 2-3 ay dikkatli olunması gerekir. Bu süreler ameliyat bölgesindeki hasara göre değişebilir. Daha önce aynı bölgede ameliyat edilen insanlarda da ameliyat sonrası süreç uzun sürebilir.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.